VUT zavádí studentské ISIC průkazy

Počínaje akademickým rokem 2005/2006 mají studenti VUT možnost využívat namísto stávajících studentských průkazů jejich užitečnější variantu – tzv. ISIC kartu. V souvislosti s touto změnou se bohužel nikde neobjevily relevantní informace o tom, k čemu je taková karta dobrá, jaké jsou její výhody/nevýhody ve srovnání s „obyčejným“ studentským průkazem a zda má tedy smysl si ji pořizovat. Přinášíme vám proto souhrn základních informací, které se vám budou hodit při rozhodování, zda vyměnit stávající průkaz za vylepšený, či nikoliv.

Co je to ISIC?
ISIC je mezinárodně uznávaný identifikační průkaz, prokazující statut žáka/studenta řádného prezenčního studia středního odborného učiliště, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Kromě ČR ho lze v současné době uplatnit v dalších 106 zemích světa a jejich počet se každým rokem zvyšuje. Dostupný je pro všechny studenty v běžné podobě a nebo pro určité skupiny jako tzv. cobrandová ISIC karta.

Co je cobrandová ISIC karta?
Jedná se o speciální modifikaci ISIC karty, která je vyrobena ve spolupráci s nějakou jinou institucí a slouží ještě k  dalším účelům než běžně dostupné karty. V případě VUT funguje taková karta zároveň jako plnohodnotný průkaz studenta a nahrazuje tak dosavadní studentské průkazy.

Vyplatí se mi ji pořizovat?
Pojďme si povědět k čemu se dá ISIC karta použít. Kromě toho, že ji lze univerzálně uplatnit k prokázání vašeho statutu studenta např. za účelem získání slev na dopravu, vstupenky do divadel, kin, zoologických zahrad, hradů, zámků a dalších míst, kde jsou studenti zvýhodněni, existuje ještě řada dalších výhod, které můžete využít, pokud kartu vlastníte. Ty se dají rozdělit do několika podskupin:

Procentuální slevy
Řada produktů a služeb zejména ve větších městech (tedy i v Brně) je k mání se slevou po předložení ISIC karty. Nejzajímavější jsou slevy na literaturu ve velkých knihkupectvích, sportovního oblečení a potřeb, outdoorového vybavení, obrub a skel v optikách, veškeré zboží v některých lékárnách. Ušetříte i ve sportovních centrech (posilovny, squash) a hotelech/kempech. Slevy se pohybují mezi 5% – 10%, výjimečně ušetříte až 50% (filatelie).
Pokud cestujete často do zahraničí, bude vás možná zajímat studentské pojištění za 200 Kč na celý rok, které ovšem platí jen prvních třicet dnů každého zahraničního pobytu (na celoprázdninovou brigádu to nestačí, ale na týden u moře určitě). Voláte často domů? Používáte Kartu X? Pak ji můžete zahodit a uvolnit tak v peněžence místo na něco lepšího – kartu ISIC lze totiž použit právě jako tuhle telefonní kartu.
Speciální kapitolu tvoří slevy na letenky a jízdenky do celého světa, kde můžete jednorázově ušetřit i několik tisíc Kč (GTS international).

Produkt 2 za cenu 1
Sleva 2 za 1 velmi zjednodušeně znamená, že si se svým partnerem/partnerkou kamarádem/kamarádkou dáte v pizzerii dvě pizzy, před placením předložíte svou ISIC kartu a zaplatíte pouze jednu – tu dražší. Nebo navštívíte uměleckou galerii, kde opět zaplatíte jednu cenu za dvě vstupenky. Konkrétně v Brně nabízí tuto službu např. Pizzeria La Scala (viz. http://noname.kn.vutbr.cz/clanek.php%3Fid=202.html). Podobné výhody nabízí i sítě občerstvení KFC a McDonalds, avšak pouze u některých produktů.
Dále lze tento typ slevy využít při ubytování v hotelech (Santon, Voroněž) a při vstupu na diskotéku (Šelepka).

Aktuální přehled všech produktů a služeb, které pořídíte za výhodnou cenu najdete na http://www.alive.cz/cz/SlevyVyhledavani/main. Je jich mnohem víc, než jsem stihl v tomto článku popsat. Pokud vás zajímají další informace a novinky, navštivte http://www.alive.cz.

Kolik ta sranda stojí?
Běžná cena je 250 Kč. Pokud si pořídíte cobrandovou ISIC kartu od VUT, zaplatíte za ni pouze 150 Kč. Pokud máte založený studentský účet u České spořitelny, dostanete na ISIC kartu příspěvek 200 Kč. Stačí s ní pouze přijít na pobočku, kde si ji ofotí a peníze vám připíší na účet. Tím tedy 50 Kč vyděláte :-) .

Jak dlouho ji mohu používat?
Platnost běžné karty je maximálně 16 měsíců (září příslušného roku – 31. 12. roku následujícího). Po této době přestává platit a musíte si pořídit novou za dalších 250 Kč. V případě VUT karty to je jinak. Na začátku dalšího školního roku si mohou studenti koupit revalidační nálepku, která prodlužuje platnost karty o dalších 16 měsíců a stojí pouze 120 Kč, což je méně než polovina ceny běžné karty.

Je karta určena všem studentům VUT bez výjimky?
Studentský průkaz ISIC si mohou pořídit všichni studenti prezenční formy studia VUT. K jejímu objednání je nutné znát svůj „vutlogin“ a „vutheslo“. Z toho vyplývá, že kartu si nemohou objednat studenti nastupující do prvních ročníků, neboť tyto údaje ještě neznají. Maximální počet karet vydaných v letošním roce byl stanoven na 8000, pokud by byla poptávka větší (což nepředpokládáme), nemohli bychom vyhovět všem zájemcům.

Jak ISIC studentský průkaz získat?
Kartu je možné si objednat výhradně elektronicky na adrese: http://isic.vutbr.cz/. Po zadání „vutloginu“ a „vuthesla“ zájemce vyplní objednávkový formulář a odešle ho ke zpracování. Zájemci bude pak sděleno, na jaký účet a jak má poukázat 150 Kč. Důležité je především správně vyplnit variabilní symbol, dle kterého bude platící jednoznačně identifikován. Objednávat lze do 29. 7. 2005. V tento den musí být příslušná částka již přítomna na účtu VUT. Proto doporučujeme uskutečnit ji nejpozději do 25. 7. 2005 a to nejlépe bankovním převodem.

FAQ k objednávkám ISIC najdete na http://www.vutbr.cz/index.php?page=faq

Shrnutí na závěr
- ISIC průkaz studenta je možné objednat za 150 Kč
- Uvedená částka musí být na účtu VUT nejpozději 29. 7. 2005
- Nárok na něj mohou uplatnit studenti prezenční formy studia na VUT
- Karta funguje jako plnohodnotný průkaz studenta VUT a ISIC karta současně
- Průkazy vydané letos na podzim jsou platné do konce roku 2006
- V dalších letech je možné prodloužit platnost průkazu revalidační nálepkou za 120 Kč

Zhodnocení, zda ISIC kartu využijete nebo ne, je čistě na vás. Tento článek není zaplacenou reklamou, jak by se mohlo zdát. Snažil jsem se objektivně popsat, jaké výhody ISIC karta nabízí. Zda se vám investice v podobě 150 Kč vyplatí, si jistě dokážete spočítat sami.

Kartu bych rozhodně nedoporučoval studentům kteří splňují tato kritéria:
- po celý rok nevyužívají dopravu vlakem či autobusem
- nemají rádi pizzu a nenavštěvují nikdy restaurace
- zásadně nenakupují žádnou literaturu a využívají pouze knihovny
- nenavštěvují žádná místa, kde by potřebovali bez problémů prokazovat, že jsou studenti