Vítejte!!!

Vítejte na novém studentském webu VUT a webu Studentské komory Akademického senátu VUT v Brně.

Tento web vznikl myšlenkou jednoho ze studentů – Petra Suchého.

O prázninách mě napadlo udělat tento web, protože mi něco podobného pro studenty VUT na internetu dost chybí. Když člověk potřeboval jakékoliv informace, třeba i v trošku jiném podání než jak je psáno na oficiálních stránkách VUT (kam nás při každé návštěvě studijního oddělení zaměstnanci rádi odkazují), tak neměl téměř žádnou šanci se k nim dostat (pokud tedy neměl zrovna někoho známého …).

Tento web má sloužit nejen pro získávání informací o studiu, ale má poskytovat info i pro zájemce o studium (především díky fóru, které bude brzy spuštěno, kde se můžete ptát na cokoliv). Vše je v trochu jiném podání, než jak je na oficiálních stránkách VUT – všechny informace jsou přímo od studentů, tedy z jiného úhlu pohledu. Informace pro studenta je mnohdy cennější od jiného studenta (většinou staršího, který si něčím podobným už prošel), než od studijního oddělení či oficiálních informacích na webu VUT.

Na tomto webu bude zprovozněno již zmiňované fórum – to je to místo, kde budete moci především hledat všelijaké info o škole, pomoc při zpracovávání projektů, pomoc při učení, přípravě na zkoušky či přijímací řízení, ale i k odreagování, výměně názorů na aktuální téma aj.

A jak tento web vznikal?

O prázdninách jsem narazil na systém phpRS. Je to systém založený na PHP skriptovacím jazyce a MySQL databázovém serveru. Jeho autorem je Jiří Lukáš. Tento systém je zcela zdarma, na bázi GNU licence, vydávané Free Software Foundation. Systém phpRS je velmi dobře funkčně vybaven a co je hlavní, je zdarma a lehce (relativně) upravitelný, jednodušše rozšířitelný o další funkce apod. Já sám jsem s PHP a MySQL měl jen minimální zkušenosti, ale po nalezení tohoto systému jsem se pustil do práce. No a dnes můžu říct, že základy PHP a MySQL jsem se díky tomuto systému naučil – proto ho doporučuji každému z Vás, kdo by chtěl nahlédnout do světa PHP a databází.

Ale zpět ke zrození tohoto webu. Po důvodech, které jsem uvedl výše, jsem se pustil do tvoření neoficiálních studentských stránek VUT, kde by bylo k dispozici přehledné fórum a lehce získatelné a přehledné informace, potřebné nejen ke studiu na VUT. První tvář webu vznikala někdy v srpnu letošního roku, tedy 2004. Poté jsem kontaktoval pana prorektora doc. RNDr. Miloslava Švece CSc., kvůli povolení co se VUT log a jiných podrobností týče. Zkrátka jsem žádal o povolení ke spuštění webu. Ten mě ovšem velice překvapil – požádal mě o domluvení schůzky. Tak jsem tak na začátku semestru učinil. Pan prorektor mě po shlédnutí webu (na notebooku kamaráda) poslal za Ing. Jaroslavem Švecem, předsedou Studentské komory Akadameckého senátu VUT. Po několika schůzkách nakonec vyplynulo, že mnou připravený web nebude neoficiální studentský web, ale že se stane oficiálním webem SKASu a zároveň i oficiálním studentským webem jako takovým. No a tak ho tady po dvou měsících úprav, různého přidávání a ladění funkcí a možností tohoto, troufám si říci, skvělého informačního systému, máte (máme).

Tímto bych chtěl také poděkovat za trpělivost a toleranci své přítelkyně, které jsem se za tu dobu téměř nevěnoval (protože jsem nejeden den a nejednu noc proseděl u počítače nad úpravami tohoto webu).

Využití tohoto webu je mnohostranné, tak doufám, že i Vy přispějete k jeho zlepšení a k jeho využitelnosti – děláme to přeci pro sebe, ne?

Pokud Vás moje myšlenka o realizaci tohoto webu zaujala a chtěli byste pomoci s jeho provozem a údržbou, tak čtěte zde.