Red Bull Paper Wings 2012

Studenti českých univerzit se letos opět zúčastní světového šampionátu v hodu vlaštovkou Red Bull Paper Wings. Celosvětová série, které se účastní studenti z více, než 85 zemí startuje regionálními kvalifikacemi v deseti českých univerzitních městech. Kvalifikace, které se budou konat v průběhu celého března, završí národní finále v Praze, ze kterého trojice nejúspěšnějších letců postoupí na světové finále na letišti v rakouském Salzburgu. To bude hostit architektonický skvost, Hangar-7, 4. a 5. května 2012.

Jediné, co je k tomu všemu potřeba je kus papíru a šikovné ruce. To, jestli zvládne pilot z klasického kancelářského papíru vytvořit letecký zázrak, už je na každém zvlášť. Konstrukce všech soutěžních letounů je totiž výhradně papírová, vyrobená z 80g papíru formátu A4.

Nutnou součástí přípravy je důkladné testování, výpočty a neustálé zdokonalování aerodynamiky papírové vlaštovky. Všechny typy pomocných a přídavných prvků jsou v kategoriích Největší vzdálenost a Nejdelší doba letu zakázané. Pouze v Akrobacii si mohou šikovní kutilové vzít na pomoc nůžky, lepidla a další materiály, aby svůj papírový letoun dotáhly do dokonalosti.

Soutěží se ve třech kategoriích:

Největší vzdálenost. Rozhodující v této kategorii je vzdálenost, kterou urazí vlaštovka od startovací dráhy. Oficiální světový rekord v této disciplíně drží od roku 2003 Američan Stephen Krieger s 63.19 metry. Velký vliv má proto konstruktérův cit pro aerodynamiku.

Nejdelší doba letu. Ve vytrvalostní kategorii jde o čas. Oficiální světový rekord v této disciplíně drží Japonec Takuo Toda s 27,9 vteřiny (2009).

Akrobacie. Nejkreativnější kategorie hodnotí technickou konstrukci vlaštovky, kreativitu (umění & design) a letecké provedení/výkon. Nápaditý design a elegantní pohyb v prostoru, kde se tají dech, rozhodne o nejlepším pilotovi/konstruktérovi.

Data regionáních kvalifikací jsou: 6.3. Liberec, 7.3. Hradec Králové, 13.3. Zlín, 14.3. České Budějovice, 14.3. Ostrava, 20.3. Brno, 20.3. Plzeň, 21.3. Olomouc, 27.3. Ústí nad Labem a 28.3. Praha

Kvalifikace v Brně se koná 20. března v budově Fakulty sociálních studií MU od 11:00 hodin.

Bližší informace najdete na www.redbull.cz/paperwings