Programátoři? Zapomeňte na pohovory!

Myslím si, že na půdě VUT a především FIT je zcela zbytečné opakovat fakt, že IT odborníci (vývojáři, analytici) se o práci a budoucí uplatnění bát nemusí. Je také pravda, že velké množství studentů naší fakulty FIT u školy aktivně pracuje. Já sám jako student posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT znám velké množství studentů, kteří pracují s různými firmami externě, či provozují vlastní IT projekty – získávají tím zkušenosti a jsou pak o to více oceňování později v praxi. Zůstává ale pořád hodně studentů, kteří se ostýchají a neví, jak to v praxi funguje.

Myslím si, že na půdě VUT a především FIT je zcela zbytečné opakovat fakt, že IT odborníci (vývojáři, analytici)  se o práci a budoucí uplatnění bát nemusí. Je také pravda, že velké množství studentů naší fakulty FIT u školy aktivně pracuje. Já sám jako student posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT znám velké množství studentů, kteří pracují s různými firmami externě, či provozují vlastní IT projekty – získávají tím zkušenosti a jsou pak o to více oceňování později v praxi. Zůstává ale pořád hodně studentů, kteří se ostýchají a neví, jak to v praxi funguje a informace z praxe by jim mohly být k užitku.

Rozhodl jsem se proto zjistit, jak funguje nábor IT specialistů programátorů u jedné inovační softwarové firmy z Technologického Inkubátoru. Setkal jsem se proto s mým dobrým přítelem Mgr. Janem Kalasem, který má na starosti výběr vhodných IT uchazečů ve společnosti COSECT a vyzpovídal ho, jak probíhá celý proces od prvních e-mailů a telefonů až do uzavření spolupráce.

 

 Ahoj Honzo, jak bys zhodnotil studenty FIT VUT jako programátory?

Ahoj, podle mé zkušenosti jsou studenti FIT VUT jako programátoři velice nadaní a obětaví, obecně nemají problémy s komunikací ani s prací v týmu. Kdybych mohl být konkrétní – Téměř každý, kdo na škole aktivně absolvoval předměty typu Algoritmy, Formální překladače a Objektově orientované programování,  je z běžného programovacího hlediska plně způsobilý.
 

Vím, že znáš prostředí fakulty dobře. Zmínil jsi několik předmětů, proč zrovna tyto kurzy?

Tyto předměty studentům poskytují hlavní základy všeho, co budou dále potřebovat a na čem budou stavět. Ruku na srdce, pokud je nadaný student přijat na IT fakultu, umí často už dobře programovat. Za první 2 roky studia se naučí správné návyky, které pak v dalších letech rozvíjí. Už ve druhém ročníku na bakaláři má podle mě student velmi kvalitní předpoklady spolupráce. Ve firmě jsme například už dříve navázali velmi kreativní spolupráci s talentovaným studentem dokonce už prvního ročníku bakalářského studia na FIT VUT.
 

Co vidíš jako největší nedostatek studentů FIT?

Podle mě je mezi studenty hodně talentovaných lidí, kteří si málo věří a jsou zbytečně pasivní. Moje zkušenosti jsou takové, že si velké množství studentů i přes lukrativní nabídku práce řekne, že na to nemá a raději se věnuje jiné činnosti. Přečte si barevný leták na nástěnce před posluchárnou: Hledáme C++ programátory a řekne si „Tak tohle je pro borce, já se za opravdového odborníka nepovažuju.“ nebo „Nabízí mi sice hodně, ale budou za to chtít po mě hory doly, na to školní projekty, na kterých jsem dělal, určitě nestačí.“. Já říkám – chyba a škoda.

A pak kolikrát ti stejní lidé chodí raději v létě na brigády za 60 kč/hod hrubého, zatímco by u nás mohli získávat špičkové zkušenosti a dobré fin. prostředky už za studia.  A věř mi, že mezi těmi, které jsem popisoval, se v žádném případě nejedná o méně nadané studenty, ba naopak. My hledáme talentované studenty a chceme v nich objevit jejich potenciál! A jsme o to raději, pokud jej objeví i oni sami. Poznají tak vlastní cenu.
 

Co třeba student a personální agentury? Myslíš si, že je dobré, aby je student navštívil?

Mluvím teď ze své zkušenosti – Pokud se jako informatik dostaneš do spárů personálních agentur, tak je zle. Tyto společnosti neberou lidi jako lidi. Myslím, že jsi určitě slyšel o termínu lidské zdroje. Mě se toto označení opravdu nelíbí.
Personální agentury jsou velmi dobré ve své hlavní práci – v prodeji cizí práce firmám, které odborníky hledají. Mají kritéria, měřítka a dokonalý hodnotící systém pro otestování vlastností uchazečů už během první schůzky. Dobře pak ví, kolik si mohou dovolit studentovi nabídnout a o kolik si klientské firmě za něj říct. Za málo peněz hodně muziky. 

 

Myslíš si tedy, že personální agentury nic studentovi nedají?

Nechci, aby to vyznělo špatně, v žádném případě nechci agentury shazovat. Student tam může zjistit informace a ústní konzultace vyjasní nesrovnalosti. Na jednu stranu personální agentury nabízí konzultace a poradenství, ale rady jejich vyškolených pracovníků se příliš podobají informacím, které jsou na internetu zdarma běžně dostupné.
Sám jsem tímto dříve nejednou prošel a můj názor? Jít k rozumné firmě napřímo se vyplatí.
 

 

Jak tedy probíhá samotné přijímání studentů v COSECTu?  V čem je tedy odlišné přímé kontaktování zaměstnavatele uchazečem?

Rád mluvím v příkladech. Jednou mi jeden student napsal email v následujícím téměř přesném znění : „Dobře, zkusím to, rozumím  C++ a mám zájem – pošli mi nějaké info. Napsal jsem ve volné chvíli tyhle programy: …(příloha)“ . Pokud by e-mail dostala personální agentura, dobře vyškolený personalista by klientské firmě řekl, že student neumí napsat strukturovaný životopis, cizím lidem tyká, je neotesaný, atp.

My jsme naopak viděli člověka s velkým potenciálem, který umí udělat první krok. Toho studenta jsme přijali a ukázalo se, že se jedná o vynikajícího odborníka a programátora, který u nás pracuje nastálo dodnes. Za jeho zásluhy jsme mu před časem nabídli opci na několikaprocentní část podílu z firmy, protože se podílí na klíčovém vývoji hlavních komponent našeho systému a takových lidí si vážíme. A teď se nabízí otázka – která personální agentura zajístí studentovi takový job?
 

Jak probíhá spolupráce od navázání kontaktu dál?

Proběhne setkání v neformálním duchu, kde „prolomíme ledy“ a vzájemně zjistíme možnosti. Pokud se naše zájmy potkají, nabídneme specifikaci projektu, kterou si odsouhlasíme a následně nabídneme k uzavření řádnou autorskou smlouvu, ve které je tato specifikace definovaná, stejně tak jako domluvený rozsah a termíny projektu.
Novým uchazečům nabízíme většinou projekty menšího rozsahu a náročnosti, především na zjištění jejich schopností. Úvodní spolupráce velmi připomíná způsob, jaký znají studenti s projekty na fakultě.
 

Mohl bys popsat tu autorskou smlouvu?   

Autorské smlouvy jako právní formy spolupráce podle autorského zákona jsou oboustranně velmi oblíbené a studenty je shledávají velmi zajímavé. Proč? Zajišťují jim plný a čistý autorský příjem bez nutnosti platit desítky procent za srážkové daně u dohod o provedení práce. Nám trochu odpadá přidaná byrokracie.
 

Myslíš si, že věk studenta a ročník studia hraje v rozhodování o přijetí velkou roli?

Začnu oklikou. Většina lidí v našem managementu jsou vystudovaní informatici a víme, že věk nehraje ve schopnostech klíčovou roli. Mimojiné – firemní věkový průměr 26 mluví zcela jasně. Věk neztotožňujeme se zkušenostmi – v opačném případě by to byla velká chyba.

 


Dobře, děkuji Ti moc za informace z praxe, můžeš teď studentům vzkázat na oplátku nějakou zprávu nebo udělat malou reklamu :-) .

Já Ti děkuji za prostor a rád toho využiju. Jednoduše:
Jsme ve fázi dlouhodobého růstu a pořád hledáme dobré C++ programátory, ideálně znalé prostředí Windows/MFC. Zkušenosti s programováním serverových technologií Microsoft (především: Active Directory, Group policy) jsou Vaší výhodou! Hodně se lze během spolupráce doučit.

Studenti, zkuste to! Jak říkala jedna reklama: Just do it! A nebojte se! Vymyslíme společně způsob, jak spolupráci skloubit se školou. Nabízíme velmi dobré fin. podmínky a získáte už při škole výborné zkušenosti. Jestli nad touto nabídou pouze jenom přemýšlíte, pak hledáme právě Vás! Piště na JOBS@cosect.net!