Připojení do Novellu "zvenku"

Návod na přihlášení do školní novellovské sítě.

Asi jste si často doma říkali, jaké by to asi bylo, kdybyste mohli z domu psát zprávy do školní sítě,
mít mezi disky jednotky jako L, P, Q, R, T, Y, Z … prostě přesně, jako na studovně. Ano, toto všechno lze, pouze dost lidí nevědělo, jak to provést.
Tímto článkem bychom to chtěli napravit.

:::. INSTALACE .:::

K přihlášení použijeme notoricky známý program Novell Client for Windows, kterým se přihlašujete ve škole. Nejprve
je třeba klienta stáhnout a nainstalovat.
Momentálně je k dispozici na stránkách Novellu verze 3.4 pro Windows 95/98 (15,7MB) a
verze 4.90 SP2 pro Windows NT/2000/XP (22,6MB).
Po instalaci si program vyžádá restart počítače.
Po restartu se již namísto přihlášení do Windows objeví úvodní přihlašovací obrazovka
Novellu. Pokud zatím neznáte nastavení, nemáte právě aktivní připojení k internetu, nebo se jen momentálně nechcete do školní sítě přihlásit, stačí zaškrtnout
Workstation only a zadat jméno/heslo do Windows.

:::. NASTAVENÍ KLIENTA .:::

Nyní se vrhneme na nastavení klienta pro připojení do školní sítě. Nejprve v login okně Novellu klikneme na tlačítko Advanced. Objeví se detailní nastavení. Vyplňte položky následovně:

novell

Dále klikneme na záložku Scripts – tam by měly být všechny checkboxy zatrženy(standardní nastavení). Klikneme na tlačítko Variables a doplníme podle obrázku (to nám zajistí mapování disků ihned po přihlášení): novell-disky

A to je vše! Všechny ostatní položky necháme na původním nastavení a nalogujeme se (xnovak00, heslo). Pokud jste měli nastaveno přihlašování do Windows, budete ještě vyzváni k přihlášení k tomuto počítači (Windows Workstation).

:::. ZÁVĚREM .:::

Otestovali jsme, že při pomalejším připojení může o něco déle nabíhat systém a pomalejší se zdálo i procházení lokálních disků – pomůže ale přihlásit se nejprve Workstation only a dodatečně do Novellu přes NetWare Services/NetWare Login… (po kliknutí pravým tlačítkem myši na notoricky známou červenou ikonu N na liště).

Na kolejích jsme nepoznali při různém přihlášení změnu (nejspíše díky rychlé síti).

Přihlášení rovnou přes Novell by nám mělo umožnit i nahrání si svého školního profilu z PALu, ale to jsme zatím nijak nezkoušeli (pochybuji o využití této možnosti – kdo z nás by si chtěl doma nahrát profil ze školy, že?)

Jen na úplný konec bychom chtěli shrnout, co vše nám toto přihlašování přes Novell umožní:

  • Namapování všech školních disků (konec neustálého připojování přes FTP) – které si nastavíme (je jich skutečně mnoho – jen si stačí „projet“ Místa v sítiNovell Connections a tam zjisíte, co vše si můžete přidat. Doporučuji nastavení viz. obrázky výše – tam najdete vše potřebné).
  • Možnost posílání zpráv přes Novell – kolikrát se vám stalo, že chcete někomu něco sdělit, víte že je ve škole nalogován, nemá u sebe mobil a ICQ mlčí …
  • Spouštění programů ze školních serverů jako jsou Matlab, Maple, Borland Builder, Telelogic SDL TTCN Suite, různé slovníky a mnoho dalších.

Zde zmiňované nastavení platí pro studenty FEKT VUT v Brně. Pro studenty jiných fakult bude postup podobný, pouze se změní názvy a adresy serverů.

Kdybyste si s něčím nevěděli rady, máte k dispozici buď komentáře zde pod článkem, nebo nám napište e-mail.

Vladimír Šeděnka & Petr Suchý