Přesahy 005

- již čtvrtý ročník multižánrového festivalu

Brno, FSS – Již čtvrtým rokem přivítá své návštěvníky studentský festival Přesahy. Tato multižánrová kulturní událost se jako obvykle bude konat na území fakulty sociálních studií MU a přilehlé zahradě Církevního studentského domova Petrinum. Letos opět dvoudenní akce proběhne 6. a 7. května. Návštěvníci si budou moci poslechnout interprety jako jsou Imodium, Karel Plíhal, Moimir Papalescu & The Nihilist, Guločar, či semifinále hudební soutěže Nová krev.

Pro milovníky divadla zahraje na 13 divadelních spolků např. brněnští Čára, ÚstaF, Prkno. V rámci divadelní sekce také proběhne první české mistrovství v divadelní improvizaci podle pravidel improligy. „Tato improvizace spojuje kouzlo divadla s napětím a dynamikou hokeje – dva týmy ve dvou poločasech zápolí o nejlepší možnou improvizaci,“ vysvětluje Blanka Hančarová z Přesahů. Soutěžit budou týmy ze tří největších českých měst: BR.I.SK., PRA.L.I.NY, OSTR.UŽ.I.NY a OT.I.SK.

Ve filmové sekci diváci shlédnou díla Filmového ateliéru ČUT Brno, AMU Praha, Private College Film Písek, Filmové školy Zlín ad. Proběhne soutěž studentského filmu a nejlepší budou ohodnoceny. Soutěžit budou i spisovatelé v rámci Literární soutěže Přesahů 005. Při této soutěži přednesou své texty také autoři každého věku, známí z autorských čtení v klubu Leitnerova a portálů www.pismak.cz a www.literra.cz.

Svůj prostor tradičně dostanou i sociální témata a to v prezentacích neziskových organizací Drom, NESEHNUTÍ, Unie neslyšících, Společnosti pro Fair Trade a v panelové diskuzi s romskou tématikou Jak spolu můžeme (pře)žít? a diskuzi pod záštitou Gender centra FSS.

Pro ty, kteří se chtějí bavit aktivně, jsou připraveny workshopy beatboxu (umění břišních a hrdelních zvuků), breakdance, divadla a vaření. To vše doprovodí obrazy Roberta Švarce a brněnského umělce Andrého, fotografie dvorního fotografa Reflexu Jana Šibíka, sochy brněnských studentů a videoart z produkce studentů FSS a Davida Možného.

Jistě bude z čeho vybírat, a pro ty, kteří ještě nejsou přesvědčeni, nezbývá než dodat, že Přesahy spolupracují s Brněnským Majálesem – totiž na obě akce platí jedna vstupenka.

Za článek děkuji Danielovi Beránkovi