Letošní AFO nejen o hudbě

Zhlédnout vystoupení skupin Tata Bojs, Loco Poco a The Backwards. Možnost natočit si vlastní film pod dohledem Pavla Sadílka, režiséra videoklipů skupin Support Lesbiens nebo Chinaski. Potkat a promluvit si se světově proslulým dokumentaristou Albertem Mayslesem, který za svou filmařskou kariéru na kameru zachytil desítky známých osobností. Pomoci dotvořit nedokončený film o písničkářce Suzanne Vega s dokumentaristou Chrisem Seufertem. To vše a mnohem víc nabídne letošní 40. ročník Academia film Olomouc (AFO), který vyvrcholí v hanácké metropoli ve dnech 2. – 6. října.

Jeden z nejstarších filmových festivalů v republice i Evropě letos slaví významné jubileum. Proto se vrací ve vzpomínkách zpět, ale zároveň hrdě míří dopředu, aby se zařadil mezi nejvýznamnější filmové události tohoto roku. Letošním mottem „40 stupňů ve stínu“ chtějí organizátoři vyjádřit zejména obavy o budoucnost dokumentu ve stínu velkých žánrů. Čtyři desítky let staré AFO letos vyhladí vrásky a omládne. Festival již nebude soukromou akcí akademiků z univerzity, ale otevře se široké veřejnosti ve městě, kraji i republice.

První velkou změnou bude přemístění většiny bezplatných projekcí do Muzea umění v samém centru města. Tou další bude zapojení studentů Univerzity Palackého, kteří se budou podílet na propagaci filmového svátku a zpracovávat festivalový ruch do deníku AFO/INFO i do televizního magazínu. AFO ani letos nezůstává akcí jednoho města a s mnohými ze snímků vyrazilo do kraje, konkrétně do středních škol, které o nabízené projekce projevily zájem. Hitem letní sezóny se stal dokument Kuřácká plicní nemoc, který si objednalo pět škol.

Letošní AFO chytne rytmus a hudební pořady se jím budou proplétat jako červená nit. Hlavním hostem a osobností, která v Olomouci převezme Cenu za přínos kinematografii, bude legenda amerického dokumentu Albert Maysles, jehož snímky budou součástí festivalové nabídky. Průkopník dokumentárního stylu direct cinema, pomocí kterého je skutečnost zachycena bez jakéhokoliv zásahu, se proslavil mimo jiné filmem o první návštěvě slavných brouků ve Spojených státech (What’s Happening, 1964) a snímkem o osudovém turné kapely Rolling Stones (Gimme Shelter, 1970), ve kterém se Mayslesovi podařilo zachytit průběh vraždy jednoho z návštěvníků koncertu. Marlon Brando, John Kennedy, ale i duchovní vůdce Dalajláma patřily k řadě osobností, do jejichž duše se Maysles snažil pomocí kamery nahlédnout.

Filmovou Olomouc navštíví také české osobnosti. Držitel hudebního Anděla za videoklip roku Jakub Kohák poradí, co je třeba při natáčení hudebních videoklipů a Pavel Anděl atmosféru festivalu umocní svou „Nocí“, ale i odpolednem, které stráví se zájemci o jeho hudební talkshow. Tichou vzpomínku Pavlu Dostálovi, výrazné osobnosti české kultury a politiky, věnuje pořad Bílá Labuť od autorů Břetislava Rychlíka a Renaty Kalenské.

Více podrobností, podrobný program a nejaktuálnější zprávy hledejte na www.afo.cz.

Petr Albrecht