Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19 lis 2019 06:25Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 AS VUT odmítá nový zákon o vysokých školách! 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04 led 2005 09:54
Příspěvky: 668
Bydliště: Nekoř
Odpovědět s citací
Příspěvek AS VUT odmítá nový zákon o vysokých školách!
USNESENÍ
Akademického senátu Vysokého učení technického v Brně ze dne 20. prosince 2011


Usnesení AS VUT k věcnému návrhu zákona o vysokých školách:
AS VUT odmítá verzi věcného záměru zákona o vysokých školách předloženou do vnějšího připomínkového řízení a plně podporuje kritická stanoviska RVŠ.

AS VUT upozorňuje akademickou a širokou veřejnost, že po posledních úpravách věcného záměru některými politiky a jejich poradci reálně hrozí omezení samosprávy a autonomie vysokých škol se současným nebezpečím návratu k politickému řízení vysokých škol, které bylo obvyklé pouze v dobách totality.

Pro AS VUT je nepochopitelné, že v současné době, kdy politici žádají posilování demokratických principů a práv a zodpovědnosti občanů, jsou vážně diskutovány návrhy, které mohou vést k zániku vysokých škol jako míst, kde zejména mladá generace může poznávat jak přínosy, tak úskalí, která demokratické rozhodování a diskuse přinášejí.

AS VUT apeluje na členy vlády, aby věcný záměr zákona vrátili k přepracování a důraz byl kladen na posílení a rozvoj demokratických a samosprávných principů rozhodování. Jen ty jsou totiž přirozenou překážkou hrozící radikalizaci společnosti a vítězství hlasatelů jednoduchých řešení, a i proto nesmí být oslabovány.

Usnesení AS VUT k věcnému návrhu zákona o finanční pomoci studentům:
AS VUT s ohledem na rozsah a obsah připomínek shromážděných RVŠ z akademické obce ČR včetně VUT, žádá okamžité stažení věcného záměru zákona o finanční pomoci a vyhodnocení efektivnosti dosud vynaložených nákladů na přípravu tohoto věcného záměru.

Po zásadním přepracování a opětovném předložení věcného záměru považuje AS VUT za naprosto nutné provést řádnou a podrobnou oponenturu už v interním připomínkovém řízení, která bude úměrná rozsahu a rizikům dopadů návrhu. Je neuvěřitelné, že příprava zákona, který má ovlivnit životy miliónů občanů ČR po dobu desítek let a finanční toky ve výši desítek miliard Kč, probíhala tak utajeně a amatérsky. Výsledkem je potom nejasný, nedokončený, nejednoznačný, a tedy neověřitelný a nepoužitelný text umožňující různé interpretace jak neúplných slovních formulací, tak zdrojově nepodložených tabulek, které tak umožňují i jiné než předložené modelové výpočty. Zcela chybí zahrnutí variability dat, simulační výpočty, posouzení rizik, rozbory kritických scénářů. Zahraniční profesionální přístupy lze do budoucna doporučit jen jako inspirující.

Usnesení AS VUT:
AS VUT v souvislosti s předloženým věcným záměrem zákona o finanční pomoci studentům ostře odmítá populistické mediální zkratky typu:

"Bezplatné vysokoškolské studium je parazitování studentů na zbytku společnosti."

AS VUT totiž považuje za neuvěřitelně zjednodušující a urážlivou představu označující celé generace dosavadních úspěšných absolventů bezplatného studia VŠ po dobu desítek let v mnoha užitečných oborech za parazity. Nad mnoha dnes mediálně viditelnými neúspěšnými absolventy-bankrotáři přece mnohonásobně převažují spíše neznámí absolventi, kteří na rozdíl od prvních finančními prostředky daňových poplatníků nemrhají, ale naopak svojí prací dokázali do nich vložené prostředky násobně vrátit. Jako parazitování na české společnosti se spíše jeví prosazování diletantsky připravených reformních zákonů, které zvyšují náklady daňových poplatníků nejen v procesu jejich přípravy, ale zejména v budoucnosti i díky nepromyšleným rizikům jejich dopadů.


úte 10 led 2012 19:05
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04 led 2005 09:54
Příspěvky: 668
Bydliště: Nekoř
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Doporučuji stáhnout a přečíst !!!

KRITICKÝ PRŮVODCE „REFORMOU“ VYSOKÝCH ŠKOL

ÚVOD

Text, který se Vám dostává do ruky, reaguje na momentální snahu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o vytvoření nového zákona o  vysokých školách a  souvisejícího zákona o f­inanční pomoci studentům. Věcné záměry obou zákonů již v pro­sinci roku 2011 prošly vnějším připomínkovým řízením a byly ná­sledně na konci prosince, resp. na počátku ledna 2012 z MŠMT poslány ke  zpracování Legislativní radou vlády a  k  projednání vládou České republiky.
Přestože se jedná o  návrhy, které by, pokud by vešly v  plat­nost, velmi radikálně změnily podobu českého vysokého školství, obeznámenost akademických obcí s jejich obsahem je stále velmi malá. Akademická obec, která by nepečovala o své prostředí, si však své svobody a práva těžko zaslouží. Na druhou stranu málo­kdo má čas a chuť se při svém studiu či při své vědecké a pedago­gické práci zanořit do mnoha stran často jen těžko srozumitelných formulací. Cílem tohoto textu je proto informovat – na několika málo stranách a  pokud možno co nejpřesněji přiblížit základní aspekty návrhů, nastínit logiku, která za nimi stojí, a pokusit se zároveň vysvětlit, proč navrhované změny opakovaně odmítají akademické obce (akademické senáty 21 z 26 veřejných vysokých škol, samostatným usnesením i  jejich předsedové) i zákonná reprezentace vysokých škol – Rada vysokých škol i její Studentská komora a Česká konference rektorů.


čtv 19 led 2012 22:05
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04 led 2005 09:54
Příspěvky: 668
Bydliště: Nekoř
Odpovědět s citací
Příspěvek 
www.idnes.cz 23.1.2012

Stáhněte reformu, čas na debaty vypršel, oznámili akademici Dobešovi

www.blisty.cz 23.1.2012

Otevřený dopis Hnutí za přímou demokracii všem vysokoškolským studentům a učitelům


pon 23 led 2012 12:28
Profil
V.I.P.
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19 říj 2006 15:29
Příspěvky: 928
Bydliště: Praha
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Doporučuji spíš sledovat kanály SK RVŠ, než tendenční články v médiích (blisty ani za médium nepovažuju, teda pokud se tam něco hodně nezměnilo). Bohužel v tomhle směru je dneska dobrým zdrojem fb.

_________________
exFEKT
Akademické centrum studentských aktivit - http://acsa.cz
Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně


pon 23 led 2012 17:38
Profil ICQ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04 led 2005 09:54
Příspěvky: 668
Bydliště: Nekoř
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Já sem házím odkazy jen tak náhodně, co mi zdrovna přijde pod ruku. Čekal jsem trochu větší odezvu, minimálně od studentských členů v akademickém senátu.

Pokud diskuze jede na ksichtovníku, je to škoda, protože tam se to zratí v osstaním balastu...


pon 23 led 2012 17:59
Profil
V.I.P.
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19 říj 2006 15:29
Příspěvky: 928
Bydliště: Praha
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Tak jen namátkou:
http://crc.muni.cz/resolutions/misc007.html
http://skrvs.cz/index.php?id=13%2C1186%2C0%2C0%2C1%2C0
http://sladek.blog.respekt.ihned.cz/c1- ... ojum-i-vas

A i z druhé strany barikády:
http://www.msmt.cz/pro-novinare/ministr ... si-opak-je

Pokud budu mít v práci čas, tak sem něco zajímavého hodím, celkem dost to teď sledujeme.

_________________
exFEKT
Akademické centrum studentských aktivit - http://acsa.cz
Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně


pon 23 led 2012 20:14
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz