Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 01 zář 2014 19:29

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
 VELKÝ PRŮVODCE PRO PRVÁKY A NEJEN PRO NĚ 
Autor Zpráva
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
Příspěvek VELKÝ PRŮVODCE PRO PRVÁKY A NEJEN PRO NĚ
Základné odkazy, ktoré patria do záložiek - hromada užitočného, čo nenájdete v tejto téme:

http://www.fce.vutbr.cz/ - Stránky našej fakulty
https://intranet.study.fce.vutbr.cz/ - Intranet pre študentov. Všetky úkony počas štúdia sa vykonávajú práve tu, samozrejme je tu rozvrh, pokyny dekana, informácie o všetkom celkovo
http://www.kam.vutbr.cz/ - Koleje a Menzy - všetko okolo ubytovania na kolejích a stravovania v menzách, online jedálniček :)
https://www.vutbr.cz/intra - prihlásenie do wiki, žiadosť o štipendiá, dá sa tu spravovať stravovanie a mnoho ďalšieho

E-MAILY
Po nástupe na školu je pridelená každému študentovy mailová adresa školy. Čokoľvek budete oficiálne dohadovať so študijným oddelením (PVO) alebo s vyučujúcimi, VŽDY používajte na odosielanie správ tento emailový účet. Na maily z iného servera nebude braný ohľad a sú mazané.
Študentský email je na http://email.study.fce.vutbr.cz/exchange/ prihlasovacie údaje sú rovnaké ako do intranetu

Ďalší email dostanú pridelený študenti ubytovaný na kolejích. Obdobne platí komunikácia s ľuďmi z KolejNetu len cez tento mail. Adresa webového rozhrania: https://webmail.kn.vutbr.cz/roundcubemail/

Oba e-maily sa dajú odoberať cez mailového klienta alebo preposielať na inú, súkromnú mailovú adresu. Každý študent je povinný si kontrolovať tieto účty. Sám to odporúčam, často tam nájdete informácie, že vám odpadá hodina alebo vám hrozí ban na internet :D

HESLÁ
Pre prístup na intranet prvý krát je nutné sa registrovať vyplnením mena, priezviska, rodného čísla nového hesla. Registračný formulár je na prihlasovacej stránke do intranetu nižšie odkaz. Heslo si dobre zapamätať, obnova hesla je spoplatnená. A heslo budete potrebovať počas celého štúdia.

Pre prístup do KolejNet-u je na základe priezviska a rodného čísla ako prvotného hesla. To sa samozrejme odporúča zmeniť.

VUTPIN na prihlásenie do siete Eduroam na internet nájdete po prihlásení na vutbr.cz

ŠKOLA
Budova školy sa nachádza na Veveří 95 v Brne, dostupná z Hlavného nádraží šalinou (električka) 12 (smer Technologický park) na zastávku Nerudova a kúsok prejsť alebo šalinou 3 a 11 (smer Bystric) a zastávka Rybkova (vhodnejšie, nakoľko je zastávka priamo pred fakultou).
Mapka je aj na stránkach fakulty: http://www.fce.vutbr.cz/obecne/dislokace/default.asp

Orientácia na fakulte je jednoduchá - každá budova má písmeno. Ak sa máte dostaviť na Z240, je to budova Z (Žižkova), druhé poschodie a miestnosť 240. Posledné dvojčíslie hľadajte na informačných tabuľkách pri schodiskách.
Označenie budov je na tomto obrázku

PVO (Pedagogicko-vedecké oddelenie, študijné oddelenie)
Otváracia doba je štandardná, počas prázdnin, začiatkom roka a v podobných situáciach býva zmenená, treba sledovať nástenku na intranete (záložka Aktuality)
Na dverách si nájdete, ku do ktorých dverí ísť (A2xx), nakoľko každý ročník má na starosti niekto iný.
Na PVO sa vybavuje aj ISIC, potvrdenia o návšteve školy, uznávanie známok z predchádzajúceho štúdia, žiadosti všetkého druhu...
Ono potvrdenie je najlepšie si vytlačiť z intranetu tlačivo, ktoré si už len necháte potvrdiť. Ušetríte čas sa vypisovanie tlačív pred dverami.

ŠPORT
Na VUT je šport nepovinný, kto chce, má mnoho možností. Kompletné informácie na http://www.cesa.vutbr.cz/
Len malé upozornenie - "refreshwar" je tvrdý, rýchlejší vyhráva ;)

MHD
http://jizdnirady.idnes.cz/brno/spojeni/ - vyhľadávanie spojení, je treba poznať názvy zastávok
Pre každodenné dochádzanie do školy je vhodné kúpiť si šalinkartu. Na jej vybavenie treba mať fotku preukazového formátu, potvrdenie o návšteve školy alebo platný ISIC a 640,-kč ak chcete na 3 mesiace (do konca roka 2011, od 1.1.2012 je nová cena, doplním)
Kde kúpiť? Na Purkyňových kolejích je predajňa DPMB, ale začiatkom roka je dosť vyťažená, preto sa niekedy oplatí prejsť sa na hlavák, mendlák alebo na stanicu v kr.poli.

WIFI internet
VUT je súčasťou siete Eduroam, ktorá umožňuje študentom napojiť sa na internet na univerzitách po celom svete.
Ako sa napojiť?
Všetky potrebné informácie sú na http://www.vutbr.cz/cvis/pro-uzivatele/eduroam prípadne na oficiálnych stránkach (vid. vyššie)
Obvykle stačí prihlásiť sa na sieť s SSID (názov siete) Eduroam, kde ako prihlasovacie meno použijete osobné_číslo@vutbr.cz (číslo je na ISICu, resp. študentskej karte alebo na intranete) a pomocou VUT pinu ktorý nájdete po prihlásení na vutbr.cz
Niekedy si sieť prihlasovacie údaje vypýta dva krát. Tak sa nestresujte, že to nejde a napíšte ich znova.
Na stránkach o eduroame sú návody, s trochou snahy to ide aj na mobilných telefónoch.
Pozor na prenesené dáta! Sieť nie je určená na sťahovanie a po cca 200MB prenesených dát za týždeň sa rýchlosť značne obmedzí...
Eduroam sieť je len na pôde školy, na kolejích ju nehľadajte. Tam je kolejnet.

Záver si požičiam od Moony z obdobnej témy pre FITákov

- otazky & odpovede ohladne stravovania sa v menzach VUT
najdete ich tu: viewtopic.php?t=4144&start=0
otazky sa stale zbieraju, ich zhrnutie sa pravidelne obnovuje v druhom prispevku hned na prvej strane.

- otazky & odpovede ohladne ubytovania sa na kolejich VUT
najdete ich tu: viewtopic.php?t=4148&start=0
otazky sa zbieraju, ich zhrnutie sa pravidelne obnovuje v prvom prispevku. Prosim precitat si, nez sa na nejaku blbost znova opytate.

Tento príspevok budem postupne dopĺňať podľa pripomienok. Týmto zároveň vyzývam všetkých, prevážne študentov, aby pripísali do príspevkov, čo by tu uvítali, nakoľko mnoho informácii už sám považujem za samozrejmé a mnoho som určite zabudol. Prvák som bol dávno.

10.6.213 drobná aktualizácia

Naposledy upravil Curuj dne pon 26 pro 2011 19:21, celkově upraveno 2

sob 24 pro 2011 16:46
Odpovědět s citací
Příspěvek 
ja by som este medzu dvolezite odkazy doplnil www.unium.cz

ned 25 pro 2011 23:01
Pokročilý
Pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
ešte by sa dala spomenúť Wifi sieť a jej heslá :) ale v tých mám aj ja bordel :D tuším sa prihlasujete menom ako svoj fakultný mail...a k tomu uniumu ja som viac informácií našiel na kolejnete :) vačšina ľudí má pred nickom [FAST] meno takže kopu ťahákov a poznámok stiahnete tam

pon 26 pro 2011 14:24
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
na wifi na fakulte sa prihlasujes svojim studentskym cislom ( najdes ho aj na isicu napisane , popripade je to meno uzivatela ked sa prihlasujes na intranet skolsky na www.vutbr.cz )

heslo k wifi najdes na intranete skolskom zase www.vutbr.cz po prihlasení pod záložkou VUT pin ho clovek vidi a mal by si ho zapisat niekde do mobilu / pc napriklad :)

k tomu unium.cz je to myslim ze zaujimava stranka kde najdes toho kopu tak ako na KN ale na uniume je to da sa povedat +- prehladne rovno rozdelene podla predmetov + je tam viac labakov do chemie a fyziky napriklad a dalsie plus je myslim aj hodnotenie ucitelov

pon 26 pro 2011 17:43
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
Příspěvek 
"Návod" k wifi doplnený

pon 26 pro 2011 19:22
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: VELKÝ PRŮVODCE PRO PRVÁKY A NEJEN PRO NĚ
Chci se zeptat jak je to s rozvrhy atd. co si mám na začátku semestru hlídat? přijde mi mail, kdy se spustí výběr rozvrhů?

čtv 30 srp 2012 17:23
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
pokiaľ sa dobre pamätám, tak v prvom semestri je rozvrh pevne daný pre študijnu skupinu do ktorej si priradený. až v druhom semestri je možné si predmety prehádzať na iné dni.

čtv 30 srp 2012 20:11
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Takže zbývá maximálně domluva s profesorem, nebo ani to není možný? Aspoň mám o starost míň :)

pát 31 srp 2012 22:19
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
Domluva je možné riešenie. Ale nerobia to radi. Dôvod je jednoduchý - k lepším vyučujúcim sa hlási viac ľudi a oni neobslúžia hromadu ľudí. To nejde ustrážiť, skonzultovať zadania v rozumnom čase etc.
Inak ja som to v prváku absolútne neriešil a predmety som absolvoval. Možno som len chytil lepších vyučujúcich. Alebo je to tým, že na prvákov sa nejde tak zhurta, musia sa aklimatizovať :)

pát 31 srp 2012 22:32
Odpovědět s citací
Jako ten FUP na školní wifi je dobrý vtip.. i při běžným brouzdání na netu se to vyčerpá, co teprve, když si chci stáhnout nějaké pdfko, ať už ze školních stránek, či z cizích.. je to prostě nesmysl..a na jiných školách to není, nevím proč zde jo

ned 03 lis 2013 15:05
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
čo je "běžné brouzdání"?
wifi v škole je na študijne účely. pozrieť si niečo na stránke výrobcu, nájsť info, aj stiahnuť pdf nie je problém. určite by som si tam nepúšťal videá z YT alebo z YT počúval hudbu, ako niektorí obľubujú... na sťahovanie je net na kolejích.
keby každý chcel využívať ten net na tvoj štýl, tak si nikto ani neškrtne, lebo by APčko nestíhalo

ned 03 lis 2013 16:39
Odpovědět s citací
Curuj píše:
čo je "běžné brouzdání"?
wifi v škole je na študijne účely. pozrieť si niečo na stránke výrobcu, nájsť info, aj stiahnuť pdf nie je problém. určite by som si tam nepúšťal videá z YT alebo z YT počúval hudbu, ako niektorí obľubujú... na sťahovanie je net na kolejích.
keby každý chcel využívať ten net na tvoj štýl, tak si nikto ani neškrtne, lebo by APčko nestíhalo

Jo a jinde to jde bez problémů, zajímavý..

Ano mluvím třeba o těch pdfkách, který mají desítky mb (v elearningu, či jinde) a fup je v háji hned..

s tím běžným brouzdáním jsem myslel běžné stránky, ne stahování filmů, či koukání na yt.. neříkám, že tu má být neomezený internet, ale snad není problém bloknout p2p, stream a dát fup 2gb měsíčně a nikdo nebude mít námitky.. s tímhle jsem prostě každý týden nadoraz a to si dávám bacha na co chodím..

pon 04 lis 2013 16:28
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
daj podnet správcom siete, či to nechcú navýšiť, ak nie si spokojný :)
inak odporúčam behnúť na PC do KICu

pon 04 lis 2013 16:35
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]