Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19 lis 2019 05:44

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"? 

Byli by jste pro zavedení stravovacího stipendia na úkor dotovaných cen jídel?
Ano 19%  19%  [ 5 ]
Ne 81%  81%  [ 22 ]
Celkem hlasů : 27

dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"? 
Autor Zpráva
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
ok, jinak: není to férové, příspěvek by měl být pro každého stejný a ne podle toho kdo kolik projí.
není to férové vtom že jsem nucen jíst někde, pokud chci příspěvek.
U kolejí máš také výběr, jestli tam chceš nebo nechceš bydlet, ikdyž je třebas nedostatek míst, takže to není úplně obecné.

prostě pokud já chci jíst zdravě, je logické že si zato připlatím, protože tržní cena (promne subjektivně) kvalitního jídla je vyšší, než jídla méně kvalitního. Ale rozdíl těch cen pro mne navyšuje právě ta dotace.

Další věc je co už jsem uvedl několikrát: představ si že bydlíš na privátě půl hodiny od školy (nejbližší menzy) máš volný den a hromadu práce, budeš trávit hodinu cestou do/z menzy navíc? (kolik stojí hodina tvého času?)
nebo si zajdeš do hospůdky za rohem?

úte 01 pro 2009 18:22
Profil ICQ
Odpovědět s citací
Příspěvek 
byvam daaleko od menzy asi 30 min mozno aj viac jem v menzach 2-3x tyzdene (niekedy to nejem iba ochutnam :D) ....

ber to ako chces ale toto ti KAM neschvali iba sa zasmeju ... investovali do toho uz vela prachov ...

jedine co by mohlo ciastocne pomoct pristup do menz MU (ak teraz nieje ) mozno by si to mal blizsie

a ked chcem jest zdavo tak si to sam navarim do ziadnej hospodky nejdem myslim ze to tam maju nezdravsie ako menze... inac v menzach maju vcelku dobre salaty (pomerne drahe ale) toto je iba k tomu ze v menzach sa nevari zdravo (je pravda ze ti na ten salat niekedy daju daku sracku-drezing apod.)

ja uznavam ze to nieje uplne spravodlive kazdy zozere toho inac ale na prispevok zabudni ... keby to zaviedli isli by sami proti sebe .... viem ze sa clovek citi nefer lebo nema menzu pod oknami zasa za onieco vacsie ceny sa najes aj inde (menucka kupis uz od 55kc a je to chutnejsie)

posledna vec stale mas moznost sa prestahovat na kolaje(istota teplej vecere bez varenia je asi fajn :D )

ja sa skor cudujem nieje obmedzeny limit kolko mozes mat jedal(v prahe ma kamos max 2 jedla denne ) alebo kolko mozes prejest zasa toto by len podporovalo tvoj napad vracat peniaze ked to nenaplni limit ....

problem s hospodkou aspon u mna je ten ze ked tam zajdem tak tam tu hodinu itak stravim :) takze casovo neusetrim nic ale je to urcite prijemnejsie ako ist cez cele brno na obed/veceru

úte 01 pro 2009 18:51
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
já třeba bydlím na listovkách, čili do presta to mám kousek, ale o to nejde
salát je doplněk, ne magické zaklínadlo které z libovolého jídla udělá zdravé jídlo (a když jdu do mozarely taky si obvykle salát dávám)
ale o tom to také není.

to rozhodnutí není samozřejmě na KAM ale především na státu, a budu li se tvářit naivně tak řeknu že je na nás občanech :)

už jsem to napsal dříve: tím že by jsi dostal tu dotaci formou stipendia, by jsi dostal na výběr kde se najíš. prostě by to byla tvoje neomezená volba. (samozřejmě že při výuce jsi omezen časem obvykle na menzu, proto se nebojím úpadku menz)

podle mne největší riziko takovéhle reformy je v jejím zneužití (ale to platí téměř pro jakoukoliv reformu), já osobně tyhle argumenty z principu nemám rád, řadím je do kategorie "přizdisráčství", čímž se nechci nikoho dotknout, ale tuhle vlastnost bohužel vnímám u českého národa (i u sebe) poměrně dost, a přál bych si aby s tím lidi začali něco dělat, ale to je na trochu jinou diskuzi :roll:

jde mi čistě o změnu formy, proč je takový problém dostat ty peníze "na ruku"? místo toho je dostat formou slevy? Když budu provokovat: jsou studenti natolik nesvéprávní aby místo cashe dostávali stravenky jak sociální případi?

stř 02 pro 2009 23:23
Profil ICQ
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
hryzal
ani teraz nie som obmedzena vyberom miesta, kde jem ;) toto mi pride ako nezmyselny argument.....

to ze mam zlavy v menze, to je pre mna plus, inde je nemam. Ale musis si uvedomit, ze ak chces luxusnejsie jest (tj, zdravsie, vacsie porcie - ja s malym porciami na druhej strane problem nemam vobec), tak si za to musis priplatit.
Mimo menzy (aj keby bola rovnopravna) ti nedaju zlavu aj ked vedia ze si dostal na to stipko ;)
To je to same ako ked kupujes auto: chces luxusnejsie ? priplat si ;)

Zneuziva sa vsetko, vacsina ludi oj*bava jak sa len da, pretoze plati: silnejsi prezije....a slabsi ma smolu, ma byt priebojnejsim (ano ja viem, lahko sa to povie, a ak vas to potesi ja som ta slabsia)....s tym nic neurobis, vzdy sa niekdo bude chcet nazrat z korytka :)

čtv 03 pro 2009 00:50
Hrozně ukecanej
Hrozně ukecanej

Odpovědět s citací
Příspěvek 
hryzal: no abych to shrnul, většinu studentů bych řekl, že toto netankuje, už vůbec ne ve chvíli, když si představí, že řešení tohoto by jim zabralo tolik času, že se to nevyplatí ani aktivistům, druhá věc je, že ty sám se v tom nechceš angažovat víc než debatou zde... takže mám takovej pocit, že krom plácání tu coby kdyby, se to nikdy nikam nepohne :)

mimochodem, nevím jestli si to uvědomuješ, ale dotace na jídlo dostávají i střední školy, základky a mateřské školy.... taky tam sou ti co nejedí v jídelnách, tak těm budem ty prachy taky dávat? ... někteří středoškoláci bydlí na internátech, takže se ve školních jídelnách stravují kromě oběda, i na snídani a večeři... takže oni maji oproti dojíždějícím a v místě bydlícím výhodu, že mají za dotovanou cenu i snídani a večeře, takže všem středoškolákům se budou dávat peníze na snídaně a večeře ?

čtv 03 pro 2009 01:04
Odpovědět s citací
Příspěvek 
hryzal

nezabudni na CESU ak nemas zapisane 2 sporty ziadaj prachy aj tam :roll:

ked su dotovane menzy mas aspon istotu ze sa najes a pripadny prispevok neprechalstas ...

btw. salaty maju aj na purkynkach ....

ta tvoja reforma by bolo podla mojho nazoru ovela viac zneuzivana ... tuto da stat peniaze na jedlo a na to jedlo sa dostanu u teba by skoncili by tie peniaze mohli skoncit inde (sice chlast ma vacsie dane lepsie pre stat )

čtv 03 pro 2009 01:12
Odpovědět s citací
Příspěvek 
tolko cinila dotacia na menzy podla spravy v roku 2008

38 554k vut ma okolo 23k studnetov co dava dotaciu celkovo 1700 kc na hlavu rocne

čtv 03 pro 2009 01:32
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Moonny píše:
To je to same ako ked kupujes auto: chces luxusnejsie ? priplat si ;)

pominu li úlet zvaný šrotovné: dostáváš dotaci řekněme na fabii? nebo dostává snad škodovka dotaci aby byly fabie levnější?

za lepší jídlo si pochopitelně doplácím, jde oto že ale doplácím víc než je rozdíl "tržní" ceny

není mi úplně jasné co vám vadí na stravovacím stipendiu?
prostě když to velmi zjednoduším: v menze jíš průměrně měsíčně řekněme 20x, nedotovaná cena jídla je řekněme 60, dotovaná 30. tak co já chci je těch 20 * (60-30) = 600 kč dostat formou stipendia.
pak si je mohu utratit jak v té menze, a být zase na těch 30 korunách za gulášek, nebo si je projíst jinde

čtv 03 pro 2009 09:14
Profil ICQ
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Mattoni píše:
mimochodem, nevím jestli si to uvědomuješ, ale dotace na jídlo dostávají i střední školy, základky a mateřské školy.... taky tam sou ti co nejedí v jídelnách, tak těm budem ty prachy taky dávat? ... někteří středoškoláci bydlí na internátech, takže se ve školních jídelnách stravují kromě oběda, i na snídani a večeři... takže oni maji oproti dojíždějícím a v místě bydlícím výhodu, že mají za dotovanou cenu i snídani a večeře, takže všem středoškolákům se budou dávat peníze na snídaně a večeře ?

a dostávají všichni středoškoláci ubytovací stipendium? neznám detailně sociální systém, ale mám zato že přinejmenenším základní docházku stát určitým způsobem dotuje a to je zřejmě v pořádku, nadruhou stranu kdyby to bylo privatizováno a lidi nebyli "lidi", stát nevybíral tolik daní, mohl by si to každý zaplatit, ale to je utopie 8)
abych pravdu řekl, nemám zájem se zabývat něčím co se mne netýká, nemám politické ambice, proto se tím nechci zabývat. návrh házím v plén jako občan, protože to považuji za jeden ze základů demokratické společnosti. pokud se to ukáže jako blbost, fajn, svět se nezboří :) nakonec když vše půjde hladce tak na jaře ukončím magisterské a bude mi to moci být zase třebas na 20 let fuk.
Ale stále to vnímám jako jakousi nespravedlnost současného stavu, kvalita jídel v menzách není jediný důvod, ani ten hlavní.

čtv 03 pro 2009 09:28
Profil ICQ
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Anonymous píše:
ta tvoja reforma by bolo podla mojho nazoru ovela viac zneuzivana ... tuto da stat peniaze na jedlo a na to jedlo sa dostanu u teba by skoncili by tie peniaze mohli skoncit inde (sice chlast ma vacsie dane lepsie pre stat )

to je to co jsem napasal už dříve, pokud jsou studenti tak nesvéprávná hovada, že všechno prochlastají, je to smutné, ale není to argument.
student vš by měl být intelektuálně na výši, a ne věčně sjetej nebo nalitej. tak jak tak, doufám že se jedná o vyjímky.
Ad absurdum: Co kdyby stát nařídil všem zaměstnavatelům, že část výplaty museli dávat ve stravenkách?

Pominu-li závodní jídelny ve fabrikách (a už jsem nějaké viděl - a to se tam jedlo za jiné peníze (menší - dotované zaměstnavatelem - a dlužno dodat že i lépe než v menze) tak všude dostáváš buď peníze "na ruku", nebo stravenky (které jsou výhodné díky daňovým úlevám)

čtv 03 pro 2009 09:36
Profil ICQ
Hrozně ukecanej
Hrozně ukecanej

Odpovědět s citací
Příspěvek 
středoškoláci nedostávají ubytovací stipendium proto, protože většina na něj nemá nárok... podle současných kritérií pro vyplácení ubytovacího stipendia, má na stipendium nárok ten, kdo nemá bydliště v okrese ve kterém je daná škola ... třeba konkrétně v Brně je to tak, že nemají nárok ti co bydlí v okrese Brno-město, Brno-venkov (jestli se nepletu) ... no a jelikož většina středoškoláků na střední dojíždí a bydlí v tom okrese, případně dojíždí z jinýho okresu,ale rozdíl v čase na cestě není od ostatních moc rozdílnej a ten zbytek bych řekl, že se pokryje internátama, jen pár jich bydlí na privátech, tak proč jim zavádět ubytovací stipendium?

ubytovací stipendium existuje pouze a jen proto, že na kolejích bydlí menšina studentů školy a zbytek je na privátech, kdyby toto nebylo ,není ani ubytovací stipendium :wink:

čtv 03 pro 2009 17:16
Odpovědět s citací
Příspěvek 
já osobně bych dotaci na jídlo v menzách zrušil a zavedl to, co funguje ve spoustě firem - stravenky...studenti by to neprochlastali a hlavně by měli výběr kde se najíst...a myslím, že by si spousta z nich rozmyslela, jestli si za to dát sr*čku z menzy nebo normální menu někde v restauraci...

problém je totiž v tom, že menzy (stejně jako spousta jiných státních podniků a institucí) parazituje na tom, že dostává dotace - Grulich a spol. mají z menz dost slušný byznys a díky dotacím si můžou dovolit to, co třeba majitelé restauraci ne (prodávat předražené blafy), protože by zkrachovali...menza bude vždycky blízko (školy, kolejí) a vždycky tam bude (díky dotacím) jídlo levnější než jinde...bohužel málokdo si uvědomuje, že to stejnak zaplatíme my všichni a o to víc (víc peněz se jim přisype do kapsy)...klasická komunistická myšlenka "levné jídlo provšechny", ale už se raději neříká, kdo to zaplatí...

prostě na jeden školní den by byla např. stravenka za 60,- zdarma a je už na nás, jestli si za to zajdem na humus do menzy, na pořádný oběd v restauraci nebo si něco koupíme v obchodě...
argument, že si někdo dá i 3 obědy denně, je směšný - nebo snad v obchodě taky dostává 3 rohlíky za cenu jednoho, protože toho prostě sní víc? :)

ned 20 pro 2009 11:01
Odpovědět s citací
Příspěvek 
stravenky? Vzhledem k tomu, ze na stravenky se nevraci, tak by me zajimalo jak chces v menze na jedno jidlo (podle tebe si stejne nikdo vic jak jedno jidlo neda) prozrat 60 korunovou stravenku. Jinak ten tvuj argument o jednom jidle denne v menze je smesnej, protoze jestli nevis, tak do menz se chodi i na vecere. Kazdopadne nevim jak ty, ale ja za ty jidla v menze platim dotovanou cenu, takze co sem pletes nejaky 3 rohliky za cenu jednoho? Navic stravenky by byla jenom jina forma dotace, takze porad by to byla ta tvoje komunistika myslenka...

Dalsi vec je, ze by se ty stravenky musely nekde prodavat a VUT zrovna nema malo studentu. Takze by to byla velka agenda + velky fronty. Nevim jak tobe, ale ze by se mi chtelo cekat v podobnych frontach jako na salinkartu :/.

ned 20 pro 2009 11:37
Pokročilý
Pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
vyse uvedeny prispevek jsem psal ja.

Jinak stipendium je imho taky blbost. To jako dostanu mesicne treba 500 na jidlo a pokud to v menze projim behem ctrnacti dnu, tak to potom budu dalsi 2 tydny budu o hladu?

ned 20 pro 2009 11:40
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Anonymní: podívej se na NEdotovanou cenu jídla v menze...myslím že těch 60kč prožereš hned :) a dneska taky část jídla platíš, takže něco bys měl za stravenku a zbytek (další oběd, večeře) už za svoje...
sice by to taky byla forma dotace, ale spravedlivější a zabránila by tomu, aby se z těch dotací napakoval někdo jiný a pro nás zůstane jen část z nich (aneb jakto, že třeba jeden oběd v menze bez polévky stojí tolik, co v restauraci lepší jídlo i s polévkou? kam ty prachy mizí?)

A ano, byla by s vydáváním stravenek práce a velká agenda, třeba i fronty...to by se muselo nějak vyřešit...

Olihen: v zaměstnání taky dostanes nějaké prachy na měsíc a když je utratíš už za 14 dní, tak pak budeš o hladu...vysoká škola není charita nebo sociálka a vysokoškolák by si měl umět spočítat, na kolik má a kolik si denně může dovolit prožrat :)

ned 20 pro 2009 12:09
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další