Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19 lis 2019 05:59

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"? 

Byli by jste pro zavedení stravovacího stipendia na úkor dotovaných cen jídel?
Ano 19%  19%  [ 5 ]
Ne 81%  81%  [ 22 ]
Celkem hlasů : 27

dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"? 
Autor Zpráva
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"?
Zdar,
začal jsem přemýšlet nad reformou plateb v menzách...
před pár lety (tuším cca 5), byla zrušena dotace na ubytování na kolejích, protože byla nefér ke studentům bydlících na privátech. Od té doby je poskytováno ubytovací stipendium (má určité podmínky, dohledatelné na webu vut).
Má myšlenka je založena právě na této reformě ubytování. Myslím že by bylo přínosné, kdyby se zrušili dotované ceny a bylo zavedeno "stravovací stipendium". Bylo by to férovější jak ke studentům, tak k dalším stravovacím provozům. Také by to mohlo zvýšit tlak na menzy: kvalita jídel.
Za sebe mohu říci, že jsem s kvalitou/cenou/kvantitou jídel spokojen pouze v obou pizzerkách. (ale nemám obejité všechny menzy)

PS: - nejsem napojen na jakoukoliv lobby například stravovací provoz :)
- iniciativu nemám v úmyslu řídit

pát 27 lis 2009 19:03
Profil ICQ
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: dotace pro KaM, nebo "stravovací stipendia"?
Čau,

pokud to dobře chápu, tak myšlenka je taková, že by nám chodila po určitém intervalu jistá suma na účet - "stravovací stipendium" - a v menze bychom zaplatili plnou cenu.

To mi přijde z jedné strany nepřínosné, jelikož nyní mám v menze dotované každé jídlo, které si dám ... Ve výsledku se pak dotovaná suma může každý měsíc lišit od počtu jídel, které si dám... Kdyby nám ale např. každý měsíc posílali "stravovací stipendium" (či jak to mám nazvat), už bychom vlastně měli stanoveno, kolik jídel máme dotovaných ... Lidé, kteří si zvyknou dát i 3 obědy za den (a takové lidi znám :) ), by na tom ve výsledku celkem tratili, pokud by nebylo stanoveno dostatečné "stipendium". (Aby se pak nakonec nepřidělovalo stipendium podle váhy člověka :twisted: )

Nicméně můj názor. Třeba se mýlím :) .

pát 27 lis 2009 20:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Hrozně ukecanej
Hrozně ukecanej

Odpovědět s citací
Příspěvek 
taky bych řekl, že to je ptákovina viz to co napsal Jurij .... ubytovací stipendium je dobrá věc proto, protože se na koleje všichni prostě nevejdou kvůli kapacitním důvodům, naproti tomu do menzy může zajít bezproblému každej, tedy každej má možnost jíst za nižší ceny a komu se to nelíbí, tak at si jí jinde. Jelikož jsem z Fektu ( my lítáme po všech čertech, protože sme rozdrbaní ve čtyřech areálech), tak sem vyzkoušel všechny 4 hlavní menzy (stavárna,strojárna,purkyně,kolejní) a i obě pizzerie... z menz podle mne a i spolužáků jsou nejlepší purkyně a pizzerie sou v pohodě obě ... jinak je tam vždycky x druhů jídel, takže pokud člověk není vyloženě frfňa, tak si tam najde něco co je dobré vždycky (doporučuju brát gulášek vždycky, když se objeví a nebrat nic, co je s vařenýma bramborama)

pát 27 lis 2009 23:10
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Myslel jsem to tak, že by suma byla stanovená fixně. Já třeba mám obvykle na výběr z časových důvodů jenom Q, někdy Mozzarelu a když jsem na kolejích tak stavebku. Jak říkám, proti pizzeriím nic nemám, tam vaří vcelku dobře. Ale já si umím uvařit lépe než většina menz. Bohužel asi dbám na zdravý životní styl víc než "typický" student, třebas jsem "frňfa", ale třeba u masitých jídel mi vadí dohušťování "moučnými uzeninami", a asi bych mohl pokračovat.
Pokud si někdo dává několik obědů denně, a taky takové znám, není to jen tím že ty porce nejsou dostatečné? Respektive každý jíme trochu jinak.
A ano pro některé by toto byla ztráta, pro jiné zase přínos.
Netvrdím že to musí být za každou cenu, jen bych řekl že to je jak s těmi kolejemi, tedy nevím kolik je studentů kteří (ne)bydlí na kolejích. Stále jsem přesvědčen, že navrhovaná forma by byla spravedlivější než ta stávající. A když už jsem u těch privátů, co když má někdo privát dál od menzy? buď musí jezdit do menzy, anebo si může uvařit sám, či zajít do restaurace.

sob 28 lis 2009 10:36
Profil ICQ
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Však si přečti znovu příspěvek, co napsal Mattoni - koleje nedostal každý, kdežto do menzy můžou za levno všichni studenti (i lidé z Masaryčky).

Samozřejmě, co si člověk připraví sám je k nezaplacení. Já ale menzu beru jako místo, kde se můžu najíst za rozumnou cenu a pokud už chci něco extra, tak si musím prostě připlatit a jít jinam, případně nakoupit suroviny. Tím, že by stanovili jasnou sumu "stravovacího stipendia" by ve výsledku ušetřil tak možná stát a my bychom mohli nakonec začít chodit jíst za kilo do mekáče. Ne ne ne, taky jsem spokojenej s guláškem za pětadvacet :) .

Spíš bych řešil věci typu, aby byla otevřená nějaká menza i o víkendu a nebo možnost kreditního systému i pro lidi, kteří nebydlí na kolejích (to je podle mě dobrá věc, na kterou jsem si hodně zvyknul).

sob 28 lis 2009 11:21
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
to řešení by muselo být samozřejmě plošné, čili celostátní :)
koleje nedostal každý, ale také koleje nechce každý, troufnu si tvrdit, že jsou lidé, kteří jsou na kolejích jen kvůli té jedné zásuvce na zdi :)
gulášek za 25 by ti to nevzalo, jen by jsi plati třeba 45, ale 20 by šla ze stipendia.

mekáč není zrovna dobrý příklad :) tedy pokud se snažíme řešit zdravou stravu.
argument že ušetří stát, nebo že to někdo zvrhne ve svůj soukromý prospěch je poměrně pochopitelný, ale je to s porominutím vohnoutství. Co kdybychom například přestali budovat dálnice, proto že se nanich mastí "betonová lobby"?

sob 28 lis 2009 11:42
Profil ICQ
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
hryzal
abych te poopravila, lidi nejsou na kolejich jenom kvuli internetu. kdyz jsme se nedavno s kamosi bavili koleje vs privat, tak pro koleje rikala prave MENZA, protoze je blizko a je levna, pak KAMOSI protoze je nas tam hodne a lehce se muzeme presouvat mezi pokoji, a pak kolejnet (ne ta jeho rychlost ale spis ty data)....

abych to vzala takhle kolik lidi bydli na kolejich a kolik na privatu:
dle http://www.brno.cz/index.php?nav01=112& ... nav03=1633 melo VUT v sk.roku 2007/2008 +- 22500 studentu denniho studia.
Koleje: 3042 + 2258 + 1044 + 264 = 6608 luzek.... tak si ted muzes dobre predstavit, kolik lidi bydli na kolejich VUT, kolik je asi tak domacich a kolik je tych, co bydli na private :)

takze jednoznacne, nemuzes urcit pevnou vysku stravovaciho stipendia, protoze nekdo se muze stravovat v menze, a nekdo se muze stravovat menickami a suchou stravou (ktera stoji penize) z ruznych duvodu (ja se treba menze vyhybam, protoze ty jidla ktere bych si dala, jsou s hranolkama a ja mam na ne alergii a ne vzdy jsou ochotni mi dat k rizku ryzi nebo ke kurecimu platku cokoliv jinyho nez hranolky)....

navic, studenti jsou potvory, ktere kdyz maji prachy na stravu tak je vice prechlastaji nez prejedi ;) ubytovaci stipko je prece jenom vyhodnejsi a mene se prechlasta, protoze ta suma za koleje je vetsi nez student prezere ;) (a rekni mi, libilo by se ti mit min penez od statu kdyz muzes mit vic ? )

sob 28 lis 2009 14:04
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Příspěvek 
výhody stravovacího stipendia
(+) spravedlivé rozdělení státní dotace na všechny studenty
(+) průhledné finacování menz - lehce porovnatelné ceny s konkurencí
(+) vystavení menz konkureci (srovnej nedotované ceny s Kanasem)
(+) změna dotace organizaci na sociílní dávku - možnost odstupňovat podle sociálního postavení

možné mínusy
(-) snížení počtu strávníků menz (tzv. noví párkaři by si nakoupili v tesku a jedli na pokoji) vedoucí ke zhoršení jejich služeb
(-) snížení množství peněz na jednoho studeta, protože dotaci by čerpali i tzv. současní párkaři

Tj. jako student bych byl pro zachování současné situace.
Jako hospodář se stáními penězi bych stravovací stipendium zavedl a odstupňoval podle příjmu domácnosti, stejně jako to je u soc. stipendia.

Obecně: Dokud stát poskytuje nám studentům nějaké finanční výhody (jíždné, stravné), považuji za nesmysl uvažovat o zavedení školného, tak jak se o tom řeční u některých politických partají. Já sám bych byl ochoten vzdát se studentských výhod za cenu nezavedení školného, které nám tady visí jako damoklův meč.

sob 28 lis 2009 16:42
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
hryzal píše:
gulášek za 25 by ti to nevzalo, jen by jsi plati třeba 45, ale 20 by šla ze stipendia.

Cena jídla by už pak nebyla konstanta, ale proměnná ovlivňovaná výší stipendia a počtem jídel, kolik si jich člověk dá.

Podle mého názoru, student, který využívá menzu, s tímto snad nemůže souhlasit ... Chápu, člověku, kterému menza nepřichází vhod (z jakýchkoli důvodů), by se to určitě hodílo. Proč to ale řešit tímto směrem a neřešit raději to, proč menzu nechce/nemůže využívat?

sob 28 lis 2009 17:13
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
proč menzu nechci používat?
- jak napsala Moonny: výběr příloh (já na hranolky alergický nejsem, ale nedůvěřuji kvalitě hranolek... zdravé to zrovna není)
- kvalita jídel, už jsem uvedl jeden z příkladů co mi vadí: doplňování (nekvalitní) uzeniou, zahušťování (moukou,...)

jelikož by se muselo jednat o plošné opatření nemůžu to stavět na těchto argumentech, protože nejsou plošně obecné.

- nespravedlnost systému jak ke konkurenci, tak ke strávníkům

Pokud si chce někdo mrvit zdraví "párky", tak ať si ho mrví (ikdyž to taky pravda úplně není, protože na mrzáky pak platí léčebné právě ti zdraví). Tak jak tak má nárok na úlevu jakožto student, jen jí teď nemůže čerpat.
Stejně tak někdo kdo si dá v menze tři jídla týdně protože má 3 dny v týdnu školu je v nevýhodě oproti někomu kdo jí 3 obědy denně.

Můj názor na školné je vesměs kladný, pokud by bylo refundováno prospěchovým stipendiem (bylo by potřeba asi poupravit hranice). Nebo školné nezavádět, ale vyházet studenty-nestudenty. To by si ovšem vyžádalo trochu komplexnější reformu systému financování školy, ale ušetřilo by to jak prachy tak čas spoustě lidí. Nicméně to tu řešit nechci :)
Já se ktomu stavím jen jako původce myšlenky, chci přijít nato, zdali je úplně scestná, nebo má něco do sebe. Bojovat zato nemíním.

PS: efekt toho volnějšího trhu by byl i vtom, že by jste si mohli jít vesele třeba na masárnu a řešit maximálně kreditní kartu.

sob 28 lis 2009 20:50
Profil ICQ
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
efekt zavedenia stravovacieho stipendia by bol aj ten, ze by sa cena jedal v menzach rapidne zvysila, menzy by prisli o hodne stravnikov, cim by prisli o dost zisku, takze by sa niektore menzy zatvarali, pripadne by sa este zuzila uz tak mala ponuka jedal.
menzu by som prirovnal k dotovanej zavodnej jedalni, nesnazil by som sa ju prirovnavat k restauraciam, tym padom su myslim zvasty o zvyseni konkurencieschopnosti ostatnych stravovacich prevadzok irelevantne.

ned 29 lis 2009 15:52
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
nesrovnávám menzu s lepší restaurací, ale ze zkušenosti z brigády v praze vím že se dá najíst i za 80 korunovou stravenku poměrně výrazně lépe.
schálně si sečti nedotované ceny polívka + hlavní jídlo + salát v menze.

výrazného poklesu poptávky bych se nebál, nakonec dost lidí stejně při výuce nemá čas běhat někam do města.
Pro někoho kdo bydlí třeba na Purkyňkách a studuje FSI je tohle pochopitelně bezvýznamné, může jíst i 3x denně v menze (vyjma víkendů)
ale pro někoho kdo bydlí na privátě, ve škole je 3 nebo 4 dny v týdnu a ještě jen dopoledne by to už význam mělo.

ned 29 lis 2009 16:09
Profil ICQ
Odpovědět s citací
Příspěvek 
nechapem logiku tohto ubytovacie stipko sa dava koli tomu aby mal kazdy nemal rovnake moznosti (kazdy student nedostane kolaje- kapacita je limitovana)... preto su kolaje cenovo porovnatelne s privatom .... stipko za jedlo ? zakazuje ti niekto chodit do menzy ? kazdy ma rovnaku moznost tam ist teda je to fer (ci uz tam je niekto 5x denne alebo 1x je jedno ist tam moze ked chce)... keby dali prispevok na jedlo tak menzy mozu zatvorit nik by tam nebol => prepustenie ludi, zbytocne priestory(a ich vybudovanie co nieje malickost)

problem s prilohami uznavam zasa ked som mal obcas problem tak mi to vymenili (s komentarom) tu by sa mozno dalo zatlacit na KAM ohladom tohto

ubytovacie stipko je aby mal kazdy rovnake moznosti (kapacita kolaji je obmedzena) a pri jedle uz ma kazdy rovnake moznosti do mezi si moze ist kedy chce a kolko chce to ze niekto zje za mesiac 150 jedal a niekto 3 uz je na nas ale nik nebrani tomu co zjedol 3 aby si ich dal 150

ned 29 lis 2009 20:01
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
ne každý den jsem na fakultě / v blízkozti menzy
výběr a kvalita některých menz mi nevyhovuje (ale to je jiný problém)
menzy by určitě nezavřeli, možná by klesla poptávka lidí kteří si dávají dvojité obědy, ale to by spíš mělo být řešeno velikostí porce.

základní myšlenka je ta, že někdo kdo nechce jíst oběd+večeři v menze 5x týdně (ať už proto že nemá menzu u kolejí/privátu, nebo že mu menzovní strava nevyhovuje) nebyl "diskriminován"

úte 01 pro 2009 11:20
Profil ICQ
Odpovědět s citací
Příspěvek 
ty niesi diskriminovany lebo mas tu moznost(to ze to mas daleko nechuti ti atd to je tvoja chyba ale moznost mas jedine kedy by bolo adekvatne pozadavat daku nahradu je keby si mal alergiu na lepok (pokial viem na nieje ziadna taka menza na vut ale taktiez pochybujem ze by ti nieco dali)) ! byvat na kolajach nema moznost kazdy preto je prispekov

úte 01 pro 2009 13:54
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další