VUTRoom
http://student.vutbr.cz/forum/

Zaměstnanci firmy IBM paralyzují chod menzy Q.
http://student.vutbr.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=3143
Stránka 1 z 2

Autor:  honzasl [ čtv 25 čer 2009 11:16 ]
Předmět příspěvku:  Zaměstnanci firmy IBM paralyzují chod menzy Q.

V menze Q, kam se kromě studentů FSI a FEKT chodí stravovat také zaměstnanci firmy IBM z nedalekého call centra se poslední dva týdny tvoří mimořádně dlouhé fronty. Je to způsobeno tím, že jedna z pokladních má dovolenou a funguje tedy pouze jedna pokladna. Bohužel strávníci z IBM nevlastní žádné čipové karty a platí jídla v hotovosti, nezřídka nepřiměřeně velkými bankovkami. Placení jídel se tím velmi zdržuje, namarkování a kasírování totiž trvá mnohem déle, než pouhé mávnutí čipovou kartou nad čtečkou. Strávníci stojící ve frontách jsou nervozní a již vznikají drobné slovní potyčky mezi studenty a dotyčnými zaměstnanci. Studenti se cítí zdržováni a čím dál hlasitěji se proto pracovníkům vyslovují, zatímco pracovníci IBM vnímají nelibě pomlouvání od studentů a přikládají vinu nefunkční pokladně.
Lze jen doufat, že se dotyčná pokladní co nejdřív navrátí do svého křesla a přinese úlevu pro všechny strávníky, jimž jídlo při stání ve frontě stydne. Ve vzduchu však zůstává viset otázka, zda není nyní černý Petr v rukou KaM, které by buď měly zahájit jednání s firmou IBM, aby byly zavedeny karty pro bezhotovostní placení i pro externí strávníky a nedocházelo tak ke zmíněnému zdržování, anebo alespoň společnost IBM vyzvat, aby více využívala menzu Purkyňova, která disponuje větší kapacitou.
Samotný problém sice mávnutím kouzelného proutku zmizí 3.7., kdy dojde k letnímu uzavření menzy Q, bylo by však záhodno, aby se taková situace na podzim již neopakovala

Autor:  PavelM [ čtv 03 zář 2009 21:02 ]
Předmět příspěvku:  IBM

Hlavní problém vidím jinde: IBM, nadnárodní korporace se prostředky o kterým se VUT nezdálo není schopná zajistit stravu svým zaměstnancům a spoléhá na zdroje, které vytvořilo VUT pro své studenty a zaměstnance. Co to má být? Nějaká forma podpory vysokého školství ČR nadnárodním korporacím?

Má někdo dojem, že stravovací kapacity na Technické 2 jsou natolik nevytížené, že potřebujeme strávníky okolních společností - snad aby nám tu menzu pro nedostatek zájmu nezavřeli?

Naprosto nepotvrzená šeptanda: údajně proběhlo nějaké jednání a IBM neměla zájem na vytvoření vlastní stravovací kapacity, bylo to pro ně nelukrativní.

Ať si vedení IBM řeší problémy svých zaměstnanců se stravováním na své náklady tak, jak to dělá např. FSI u svých zaměstnanců.

Autor:  mrkvolf [ čtv 03 zář 2009 22:09 ]
Předmět příspěvku: 

Jak jste zmínil v příbuzném tématu, bude FAKT zajímavé, co FEKT plánuje v novém areálu.

Obávám se, že je tu dost reálná možnost, že tu vyroste nějaké nové stravovací zařízení, které sníží zátěž Qéčka, nebo jej kapacitou předčí natolik, že Q bude zrušeno. To vše v režiji kolejí a menz, a za režiji placenou studenty a daňovými poplatníky.

Zatížení strávníky se rozdělí a problém utichne ku prospěchu kolejí a, jak je vidět, tak i ku prospěchu IBM, které už tuplem nebude muset nic řešit.

Ani bych se snad nedivil, kdyby mezi IBM a kolejemi byla z tohoto lukrativního důvodu nějaká dohoda - blokovat Qéčko tak dlouho, až vedení VUT řekne: "Dost, potřebujeme novou lepší menzu." :lol:

Autor:  honzasl [ pát 04 zář 2009 07:04 ]
Předmět příspěvku: 

No, bohužel podle mých zpráv nebude ani v T10 (to co se těď staví) ani v T12 (co bude vedle) ŽÁDNÁ menza, jen nějaké bufety. Krása, že.

PavelM
Souhlasím plně s vaším názorem, IBM se chová velmi sprostě, přesně ve stylu "nadnárodních korporací". Tj, soustředí se na svůj "core bussines" a nejsou schopni zajistit zaměstnanců ani pitomou kantýnu - přitom stačilo vyhradit pár místností a někomu je pronajmout - Sodexo apod. - nebo by třeba měly zájem i KAM, nevím.

Já sám za sebe vyhašuji, že pokud bude paralýza Qčka pokračovat, zahájím plakátou nenávistnou kampaň proti zaměstnancům IBM. Sice za to sami nemohou, ale snad si můžou založit odbory, ne. (to byl vtip, samozřejmě, odbory přeci socialistický přežitek :)

Autor:  PavelM [ pát 04 zář 2009 07:27 ]
Předmět příspěvku: 

honzasl píše:
Já sám za sebe vyhašuji, že pokud bude paralýza Qčka pokračovat, zahájím plakátou nenávistnou kampaň proti zaměstnancům IBM.


Príma :-) Něco mi to připomíná, dovolím si po ránu citát:
"RIMMER: Jo, ta možnost tu existuje, ano, eh, ale já mám jiný návrh. Trochu přitvrdíme. Čas vyjednávání vypršel. Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud to bude málo, lituji, ale přijde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co…"

Problém je, že Q je věcí kolejí a menz. Je jejich věc, koho do nich chtějí pustit (asi podle logiky: čím víc strávníků tím víc tržeb, koho zajímají studenti reptající ve frontě, že?).
Proto FSI musela nechat vybudovat vlastní jídelnu a do ní si mohla dát bránu na průchod přes průkaz (a najít prostory byl docela problém). Ovšem některým zam. IBM není hloupé tu závoru podlézt...

Abych nezapomněl: nejde jen o zaměstnance IBM, firem je tam víc...

Autor:  honzasl [ pát 04 zář 2009 08:58 ]
Předmět příspěvku: 

Já myslím, že nejlepší řešení je přesměrovat lidi z IBM do Menzy Purkyňova, kde jsou přece jenom trochu větší prostory a za druhé - dát jim čipoové karty, aby neplatili v hotovosti.

Autor:  mrkvolf [ pát 04 zář 2009 18:25 ]
Předmět příspěvku: 

Odbory nejsou socialistický přežitek. Odbory existují a fungují, obzvlášť ve firmách velikosti IBM.

Navrhují leták se sloganem "Běž domů, Bille!" A na propagačním koncertě by místo Kryla vystoupit Záviš. :lol:

Autor:  honzasl [ pát 04 zář 2009 21:00 ]
Předmět příspěvku: 

MrkVolf
Tak přeci - doufal jsem, že všichni pochopí, že jsem tu poslední větu myslel jako ironii a proto jsem ji označil pro nechápavé tím smajlíkem.

Autor:  mrkvolf [ pát 04 zář 2009 21:14 ]
Předmět příspěvku: 

Však já tu ironii jen rozvedl. To se nemůže? A taky jsem svůj příspěvek opatřil smajlíkem. :lol:

Každopádně i ty letáky by byly pěkne vostrá recese.

Autor:  uzivatel [ pon 14 zář 2009 15:02 ]
Předmět příspěvku: 

Ahoj

jsem 5 let studentem FEKT a zaroven 4,5 roku zamestnancem IBM. A jsem trosku nucen tady ty polopravdy rozptylit. Jednak, zamestnanci IBM maji k dispozici kantynu - podlouhla budova na zacatku kolejni vedle restaurace Kanas, ktera byla postavena predevsim pro ne, po poptavce IBM a znacne ji vyuzivaji. Dale zamestnancu je cca 3000 a tech co chodi do Q, do Pizzerie, do menzy Kolejni a Purkynova je nekolik desitek. Dalsi vyuzivaji dalsi restaurace v okoli. Tomu, ze tech nekolik desitek lidi z nekolika tisic zamestnancu jde do menz se neda nejakym narizenim zabranit. Navic v Q byli co si pamatuju fronty vzdy, ikdyz IBM melo pouze jedno patro v budove kde je Oskar a melo 120 zamestnancu. Navic druha pokladna byla pridana teprve minuly skolni rok - prave kvuli predchozim frontam pri placeni. Navic, kdyby se zrychlila platba u pokladen, tak by si nebylo kam sednout. Zkratka kapacita menzy Q je velmi mala. Jinak co mam informace je pravda, ze v soucasne stavene budove Technicka 10 bude pouze bufet, ale v pripravovane budove Technicka 12 bude klasicka menza.

PS: Nejvetsi naval v Q je mezi 12-13hod. Po trinacte hodine je fronta znacne mensi...

Autor:  mrkvolf [ pon 14 zář 2009 18:20 ]
Předmět příspěvku: 

Ta "podlouhla budova..." = "Jídelna Kanas"

Kde jsi získal informace, že jde o "několik desítek lidí"?

Autor:  honzasl [ pon 14 zář 2009 19:46 ]
Předmět příspěvku: 

Myslím, že rozumné řešení je, aby si IBMáci pořídili čipové karty na obědy a částka se jim strhávala ze mzdy - potom by placení bylo rychlé a nezdržovalo - zejména nás, kteří máme kreditní systém placení.

Pokud tato cesta nechůdná - potom bychom se měli obrátit na KAM, aby byla zavedena jedna kasa pro čistě bezhotovostní placení.

Nikdo z nás přece nechce vyvolávat nějaké nenávistné vášně. Ale je prostě potřeba spolupracovat, nikoli parazitovat na systému.

Tím spíš, že vlastně nechápu, proč někdo z "ostatních" strávníků do Q chodí. V Kanasu vaří srovnatelně dobře, zpravidla levněji a vracejí tam na stravenky.

Autor:  mrkvolf [ pon 14 zář 2009 20:07 ]
Předmět příspěvku: 

Já bych se nebál říct, že kdo chodi do menz VUT za státem nedotované ceny, je šílenec. :lol:

Autor:  Návštěvník [ čtv 24 čer 2010 18:53 ]
Předmět příspěvku: 

Rád bych otevřel toto téma.

Jsem "návštěvníkem" (jestli se to tak dá nazvat) menzy Q každý den, zároveň jsem také studentem VUT.

Problém se zaměstnanci firmy IBM je tu neustále, i bezmála rok poté, co toto téma vzniklo. Ze své zkušenosti mohu říci, že o "desítky" zaměstnantů se opravdu nejedná. Desítky zaměstnanců IBM projde menzou Q pouze v době mé přítomnosti (cca 20-25min.), nikoliv za celou otevírací dobu menzy.

Oproti výběru stravovacího provozu nelze nic říci - kyždý chodí tak, kde mu chutná, nebo kde mu to vyhovuje. Bohužel je tomu ale stále tak, že lidé z IBM platí obědy hotově a jak již zde padlo, mnohdy velkými bankovkami. Tato praxe v konečném výsledku velmi zdržuje. Nebylo výjimkou, když jsem tento týden stál ve frontě na oběd cca 15min. A to to prosím bylo v době (konec června 2010), kdy už vysoké procento studentů má po zkouškách a tak se v Brně, potažmo v menze Q, nevyskytuje.

Chápu že KaM toto počínání přináší velké zisky - za průměrnou až podprůměrnou porci jídla vyinkasují plnou cenu. Nehledě na dotace od státu. Budiž, cílem každé firmy musí být generování zisku, nicméně bylo by velmi vhodné (mírně řečeno), kdyby se pro zaměstnance firmy IBM zavedly čipové kartičky (tak jak tomu bylo třeba u střední školy sousedící s Purk. menzou) a tomoto "problému" se tedy alespoň ulehčilo.

Autor:  Mattoni [ čtv 24 čer 2010 21:20 ]
Předmět příspěvku: 

Obávám se, že tohle je pláč na špatným hrobě :? Tady můžou něco dělat nejspíš asi jen studenti FSI prostřednictvím svých studentských zástupců v akademickém senátu FSI, protože s těma by se už KaM mohlo být ochotno bavit :roll:

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/