Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 29 úno 2020 03:46
Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
 Konec prázdninových slev na kolejích VUT? 

V jakém kole jste letos podepsali smlouvu?
1. kolo (březen 2009) 50%  50%  [ 1 ]
2. kolo (květen-červen 2009) 50%  50%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 2

 Konec prázdninových slev na kolejích VUT? 
Autor Zpráva
V.I.P.
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15 úno 2007 11:28
Příspěvky: 505
Odpovědět s citací
Příspěvek Konec prázdninových slev na kolejích VUT?
Bydleli jste na kolejích o prázdninách 2009? Pak vás tento text pravděpodobně bude zajímat.

V minulých letech probíhala registrace na prázdniny tak, že v květnu byl vydán ceník se slevou a spuštěna registrace. Letos vedení KaM přešlo s rozdělením na dvě fáze. Registrace v březnu se slevou a registrace od května bez slevy.

Mnoho lidí si uzavřelo ubytovací smlouvu na prázdniny druhým způsobem, tedy až po 18. 5. 2009 (dále jen 2. kolo). Nemálo z nich, včetně mě, má pocit, že nebyli adekvátně informováni, že při podpisu smlouvy v tomto období již nebude platit prázdninová sleva.

Dostupné dokumenty o ubytování o prázdninách 2009

Uvádím zde všechny zdroje na téma Ubytování o prázdninách 2009:

V aktualitách na stránkách KaM proběhla informace:
Citace:
26.2.2009 - Ubytování na kolejích o prázdninách 2009
Informace o výhodném ubytování na kolejích v období letních prázdnin od 1. 7. do 1. 9. najdete zde.

...v příslušném dokumentu je pak následující odstavec:
Citace:
Mějte na zřeteli, že za ubytování dlouhodobého charakteru se považuje délka pobytu nejméně 31 dní bez přerušení, jenom tak Vám bude přiznána sleva dle ceníku platného pro období rezervace.

V ceníku, na který je odkazováno, je uvedeno, že ruší předcházející a je platný pouze pro období 2.3. - 27.3.2009.

Dále v aktualitách na stránkách KaM proběhla informace o "2. kole" ubytování na prázdniny:
Citace:
7.5.2009 - Zajištění ubytování na kolejích VUT v Brně v době letních prázdnin 2009

Studenti, kteří mají zájem o ubytování na kolejích VUT v Brně v době letních prázdnin 2009, mohou si provést rezervaci a uzavřít smlouvu o ubytování v úředních hodinách kanceláře DUS, a to od 18. 5. 2009.

Toto jsou veškeré informace na stránkách KaM.

Tedy, přestože prázdninová sleva platila minimálně předešlé 3 roky, tak k jejímu zrušení došlo pouhým nevydáním nového ceníku.

Jak jsem k celé věci přistupoval jál?
Myslím, že jako běžný student VŠ. Informace a ceník platný pro první kolo jsem si přečetl včetně informace, že je platný jen v období 2.3. - 27.3.2009. V tuto chvíli jsem považoval za samozřejmé, že bude nějaké další kolo těsně před prázdninami a že bude do té doby vydán nový ceník, jen dojde opět k nějakému zdražení. Jenže se tak nestalo. Nevyšlo totiž nic. V dostupných podkladech pro 1. kolo nebyla jakákoliv zmínka o 2. kole. Celé to tak trochu působilo, jako kdyby to letos byla jediná možnost rezervace ubytování a proto jsem se raději ujistil na DUSu, že 2. kolo v plánu je. Nicméně žádné podrobnosti zatím nebyly známy včetně přesného data a že se vše včas dozvím na jejich stránkách.

V 2. kole jsem navšívil DUSu ihned 18.5.2009 ráno. Zde mne na neexistenci prázdninové slevy také nikdo neupozornil. Samozřejmě povinnost takto informovat studenty je sporná. Nicméně soudím, že tak zde nečinili, protože s tím také nepočítali. Cena ubytování v příslušném dodatku smlouvy není od prázdnin 2008, takže ani já sám jsem to na místě nemohl postřehnout. Někdo si ten den zřejmě po podisu zkontroloval smlouvu v ISKaMu, kde mu samozřejmě naskočila vyšší cena, než čekal. V DUS pak uznali za vhodné, o tom studenty informovat při podpisu smlouvy, což jim studenti dali, dle mě neprávem, sežrat namísto skutečného viníka - vedení KaM.

Další úsměvná skutečnost je, že dodnes na stránkách KaM stále visí lákavé informace o prázdninových slevách? Viz.:
Informační balíček pro nové studenty VUT v Brně
Informační balíček o ubytování
Citace:
... Trvání smlouvy není omezeno pouze po dobu výuky v akademickém roce, ale je možné zůstat na kolejích i během prázdnin a dokonce je po tuto dobu poskytována sleva. Není ani nutné se každý rok znovu předubytovávat, ale je možné uzavřít dlouhodobý kontrakt.

Přitom o neudělení prázdninové slevy muselo vedení vědět od února 2009, kdy vyšly informace ohledně ubytování a ceník. když jsem již pár lidí z vedení kontaktoval, kvůli nedostatečné informovanosti ohledně letošních prázdnin, nikoho to netrklo, aby dal pokyn k aktualizaci příslušných informací.

Co tedy s námi vedení kolejí zamýšlí do budoucna?
Je zde několik možností, ale každá z nich je napadnutelná:

a) Prázdninová sleva bude natrvalo zrušena?
Pak to znamená minimálně to, že díky neaktuálním stránkám budoucí ubytovaní (především prváci) lákáni na již neexistují slevu.

b) Bude stejný systém jako letos?
Pak bych rád věděl, co stálo v cestě tomu, že letos již nebylo možné poskytnout zvýhodněné ubytování při podpisu až v květnu, když v minulých letech s tím problém nebyl?

Pokud kdokoliv cokoliv mění, musí to pro něj představovat výhodu. Nic se neděje jen tak bezúčelně. Pokud koleje chtějí tvrdit, že studenty informovaly řádně, z čeho tedy pramení pro koleje motivace pro tuto změnu na dvě kola?

Smlouvu z 1. kola bylo možné zrušit bez sankcí až do dne, kdy vstoupila v platnost (většinou konec června). Takže motivace naplnit s předstihem kabpacitu není příliš silná.

Spíš zde byla snaha nahnat co nejvíce studentů do 2. kola. Rozhodně ne každý student již v březnu ví, jestli bude zůstávat na koleji a má tedy snahu odložit rozhodnutí na později. Argument „Když jste chtěli slevu, měli jste přijít dřív. “ se pak stává dobrým alibi.

Spoustě studentů nebyla dána možnost se v dostatečném předstihu rozhodnout, zda na kolejích díky vyšší ceně přes prázdniny zůstanou nebo ne. Buď se to nedozvěděli vůbec nebo až těsně před podpisem smlouvy, kterou pak raději stejně podepsali.

Hypotézy, proč nebyla informace o zrušení prázdninové slevy řádně zmíněna?

a) Byla informace vědomě zatajena?
Např. protože jejím zveřejněním by se dalo očekávat horší naplnění ubytovací kapacity v období prázdnin 2009

b) Stalo se tomu tak díky profesnímu pochybeni?
Těžko. Nikdy v předcházejících letech nevyšel ceník na prázdniny s takto specifickou dobou platnosti. Viz. 2008 a 2006-2007. Vedení kolejí si muselo být dobře vědomo výjimečností situace.
Minimálně profesní pochybení jsou ale zcela jistě neaktuální informace o prázdninovém ubytování na webu KaM k dnešnímu dni.

c) Snaha vykrýt ztráty díky malé kapacitě o letošních prázdninách?
Kvůli opravám byly letos přes prázdniny otevřeny jen 3 bloky (2008: 4 bloky, 2007: 5 a půl bloku). Snažilo se snad vedení kolejí zalepit díru v rozpočtu?

Každopádně bude vhodné prověřit, zda tyto peníze navíc nebyly nějak ulity.

Je dobré si uvědomit, že vedení kolejí zrušilo významný tahák, kvůli kterému na nich studenti přes prázdniny zůstávají nebo se dokonce stěhují z privátů, aby tuto výhodu využili. Je toto adekvátní způsob, jakým o rušení slevy dávají vědět?

Koleje nás zkrouhávají neustále. Zvláštní ale je, že většinou volí přinejmenším neobvyklé postupy.
Např. viz. Zvýšení kolejného pro ak.rok 2008/09 ???
Dále třeba za prázdniny bylo ještě v roce 2007 považováno období 1.7. - 30.9. Od 2008 až doposud je to již pouze 1.7 - 1.9.


pát 27 lis 2009 02:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
V.I.P.
V.I.P.
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15 úno 2007 11:28
Příspěvky: 505
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Tak je to tak, prázdninové slevy končí!

http://www.kam.vutbr.cz/?p=aktu


úte 30 bře 2010 22:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz