VUTRoom
http://student.vutbr.cz/forum/

Protest studentu proti planovanym reformam skolstvi
http://student.vutbr.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=5618
Stránka 1 z 2

Autor:  Morthedras [ čtv 26 led 2012 18:09 ]
Předmět příspěvku:  Protest studentu proti planovanym reformam skolstvi

Vážení studenti,

dne 25.1.2012 proběhlo společné jednání Studentských komor akademických senátů VUT, MU, MENDELU, VFU, JAMU a UO ohledně plánovaných reforem školství. Výsledkem jednání je otevřený dopis předsedovi vlády, ve kterém SKAS univerzit žádají vrácení návrhů příslušných zákonů k přepracování.

Kromě tohoto se SKASy dohodly na tom, že budou svou nespokojenost vyjadřovat jednotně a organizovaně. První takovou akcí je Protestní pochod studentů VŠ v Brně dne 1.2.2012, který bude začínat ve 14:00 před kinem Scala na Moravském náměstí a bude směřovat k Právnické fakultě MU (bližší informace zde). Cílem pochodu je ukázat, že studentům VŠ nejsou nekvalitní návrhy zákonů, které se jich budou dotýkat, lhostejné a požadují, aby do nich byly zapracovány připomínky akademické obce, které byly v posledních měsících vzneseny a které jsou ze strany politické reprezentace naprosto přehlížené. Na pochod bude od 16:00 na právnické fakultě navazovat diskuze s vysoce postavenými členy akademických obcí, kterou organizuje iniciativa "Brno Za svobodné vysoké školy" (link).

Jménem SK AS VUT vás vyzývám k hojné účasti na této akci.

Kromě této akce budou v blízké budoucnosti pořádány i další. Především je plánem brněnských SKASů připojit se k ostatním univerzitám v republice v oficiálně vyhlášeném protestním týdnu, který by měl být na konci února. Jakmile budou známé další informace, budete informováni.

Děkuji za pozornost a za podporu či spolupráci.

Za SK AS VUT
Karel Koranda

EDIT: postoje AS VUT a podobné zde

Autor:  abo [ čtv 26 led 2012 20:04 ]
Předmět příspěvku: 

2.1 je dosti nestastny termin ....

Autor:  Morthedras [ čtv 26 led 2012 20:18 ]
Předmět příspěvku: 

Myslím, že jsem to na tom setkání byl přímo já, kdo tuto připomínku vznesl. Bohužel pan ministr s předložením návrhů příslušných zákonů vládě nečeká na to, až na univerzitách zkouškové skončí. Návrhy už jdou k legislativní radě vlády a tedy času už bohužel moc není.

Autor:  pavelmaccc [ sob 28 led 2012 15:37 ]
Předmět příspěvku:  reformy

Se školným naprosto souhlasím. Dále byse měli znevýhodnit Slováci a další cizí národnosti, studují tu zadarmo, berou mista na kolejich a my Češi jsme oproti nim v nevýhodě.

Autor:  Čitateľ [ sob 28 led 2012 16:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: reformy

pavelmaccc píše:
Se školným naprosto souhlasím. Dále byse měli znevýhodnit Slováci a další cizí národnosti, studují tu zadarmo, berou mista na kolejich a my Češi jsme oproti nim v nevýhodě.

Slovákom náklady refunduje ministerstvo školstva na základe medzištátnej zmluvy. Takže žiadne zadarmo. Skôr než začneš blúzniť, zabehni za Chocholouškem. A hlavne ten češtin sa nauč lepšie.

Autor:  GhaasH [ sob 28 led 2012 17:12 ]
Předmět příspěvku: 

stezovat si zrovna na slovaky, kdyz dost velka cast tu pak i pracuje a tudiz to pak "vrati" na danich, je trochu nemistne...

vyvarujme se zbytecnemu flamu...

Autor:  harmonica [ sob 28 led 2012 17:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: reformy

Čitateľ píše:
Slovákom náklady refunduje ministerstvo školstva na základe medzištátnej zmluvy.

Nemas odkaz na tu smlouvu? Rad bych si to precetl.

Autor:  GhaasH [ sob 28 led 2012 21:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: reformy

harmonica píše:
Čitateľ píše:
Slovákom náklady refunduje ministerstvo školstva na základe medzištátnej zmluvy.

Nemas odkaz na tu smlouvu? Rad bych si to precetl.


nic takoveho neexistuje, nevim kde na to prisel...

Autor:  harmonica [ sob 28 led 2012 22:48 ]
Předmět příspěvku: 

Existuje. Urcite v te smlouve je, ze Slovaci u nas muzou studovat zadarmo, a ze naopak Cesi muzou studovat zadarmo na Slovensku. To, ze slovensky ministerstvo skolstvi plati republice za slovensky studenty studujici u nas, neslysim od Slovaku poprve. Sam si myslim, ze je to nesmysl, ale rad bych si tu smlouvu precetl a zjistil pravdu.

Autor:  GhaasH [ sob 28 led 2012 23:27 ]
Předmět příspěvku: 

harmonica píše:
Existuje. Urcite v te smlouve je, ze Slovaci u nas muzou studovat zadarmo, a ze naopak Cesi muzou studovat zadarmo na Slovensku. To, ze slovensky ministerstvo skolstvi plati republice za slovensky studenty studujici u nas, neslysim od Slovaku poprve. Sam si myslim, ze je to nesmysl, ale rad bych si tu smlouvu precetl a zjistil pravdu.

to jo, ale nikde jsem nikdy nenasel, ze by se neco zpetne platilo ze strany slovenska... a dost o tom pochybuju

Autor:  Bilajz [ ned 29 led 2012 09:10 ]
Předmět příspěvku: 

O žádné smlouvě jsem nikdy neslyšel. MŠMT dává školám normativ podle poštu studentů, kteří studují v českém studijním programu (jak je to s anglickými netuším), tzn. podle mě vůbec neřeší, jestli tam studuje Čech, Slovák nebo Marťan.

Autor:  honzasl [ ned 29 led 2012 09:46 ]
Předmět příspěvku: 

Citace:
Urcite v te smlouve je, ze Slovaci u nas muzou studovat zadarmo, a ze naopak Cesi muzou studovat zadarmo na Slovensku.


Nevěřím. Možná před vstupem do EU, ale určitě bez nějaké finanční vyrovnávky.
Dneska je tu pokud vím pravidlo, že mám právo studovat kdekoli v Unii za podmínek příslušného státu. Tj. kdokoli z EU* (nejen Slováci) může studovat zdarma VUT, pokud se spokojí s tím, že výuka se koná v českém jazyce a bude schopen v češtině dát zkoušku. Stejně tak to platí pro Čechy se znalostí zahraničního jazyka.

*)A asi i mimo EU, viz studenti z arabského světa na VUT, prošli si zahrádkami a vesele studují VUT....

Autor:  harmonica [ ned 29 led 2012 11:47 ]
Předmět příspěvku: 

Je zrejmy, ze jde o smlouvu pred vstupem do EU, resp. po rozpadu Ceskoslovenska. Co se financniho vyrovnani tyce, tak sam to povazuju taky za nesmysl, jak jsem psal vyse. Nicmene rikam, ze to od Slovaku neslysim poprve, proto bych si tu smlouvu rad precetl, jestli to v te smlouve skutecne tak je (at uz ta smlouva plati nebo ne) a nebo neni a pak Slovaci, kteri tim argumentujou, tak ze sebe delaji neopravnene ublizeny.

Autor:  Moonny [ ned 29 led 2012 13:02 ]
Předmět příspěvku: 

panove, zacali ste flame :) tak trosku. debata o zmluvach, vracani penez, atd, to je debata na inu temu...

spoplatnenie studia, za mna nie. Ale nie preto, ze som z inej krajiny, ale preto, ze kazdy ma pravo na vzdelanie - ak ho mali nasi politici zadarmo (a to vacsina studovala aj v zahranici, v dobe "strasneho komunizmu"), tak preco nie my ?

moj nazor je, ze tym, ako konaju, tak nicia:
za A: stredne skolstvo, aby ludom este viacej vymielali mozgy
za B: vysoke skolstvo, aby sme ani tam nemohli najst tu lepsiu, spravnejsiu cestu, inu nez aku sa nam snazia politici a hlavne media (ovladane politikou - jak nase tak zahranicne) natlacit do hlavy.

protest je dobra sanca nieco ukazat, ale bohuzial myslim, ze nam to bude prd platne. Ak to budu chciet uzakonit, tak to uzakonia, bez ohladu na to, ci studentici a univerzity a rektori budu protestovat. To je smutna, ale kruta realita :(
(a bohuzial, budem v praci, za ktoru odvadzam dane ceskemu statu, kedze pracujem v CR - to len pre rypalkov :) )

Autor:  Prasopes [ úte 31 led 2012 10:25 ]
Předmět příspěvku: 

Za 1. jsme v EU a jak bylo řečeno každý může studovat, kde chce (za podmínek školy)

Za 2. pokud tu studuje někdo, kdo neumí česky, tak jemu nabízeno pokud vím studium v anglickém jazyce, které si samozřejmě zaplatí.

Za 3. školné = pokud se nebudou vylívat peníze oknem na projekty, kde se jen topí peníze a OPRAVDU NEBUDOU na školství peníze, pak jsem pro, aby studenti platili školné. Ale pokud páni ministři utápí peníze v projektech xx miliónu/ard, které po roce dvou zruší a založí nové "lepší" resp. dražší projekty úplně stejné s jiným kabátem, tak se na mně nezlobte, ale zřejmě mají peněz dost.
Viz. posledních pár projektů ministerstva školství: Analýzy proč romové nechodí do škol (těch už se udělalo několik), Školský portál (o kterém sem v životě neslyšel), Školský portál II (o kterém jsem slyšel poprvé když se měl první rušit a zakládat nový, dál jsem o něm nikdy neslyšel), nyní nějaké televizní historické pořady ...

Za 4. školné = uvědomme si, že se zvedla DPH u všeho, dále si uvědomme, že pokud si jdete koupit rohlík již platíte DPH = platíte školství a i pány ministry nahoře, když vaši rodiče vydělávají peníze platí daň ze mzdy, opět platíte školství atd., ...

Čili zatím nevidím jediný podstatný důvod proč by se mělo skutečně platit školné. Shledávám to jako opravdu sprosté jednání od ministerstva školsví.
Školné je určitě fajn, ale pokud není třeba a nebo pokud se chová ministerstvo, tak jak se chová, nevidím v tom žádný užitek, to se na mně nezlobte.
Navíc toho od Mgr. Dobeše popravdě moc dobrého zatím nevzešlo a když sem viděl jak raplí v televizním vysílaní, tak takový člověk tam nemá opravdu, co dělat. Nejlepší na tom je, že si myslí, že všichni kolem tomu nerozumí a nechápou ho a že jedině on má pravdu.

Ps. za školné bych byl kdyby k něčemu bylo. (jsem studentem VUT, kterého by se tak jako tak reforma nedotkla)
Ps2. a myslím, že už je porušována ÚSTAVA ČR dostatečně.

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/