Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 17 říj 2019 17:45

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Rozvolnění studia od roku 2012 možná pouze za peníze 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Příspěvek Rozvolnění studia od roku 2012 možná pouze za peníze
Na 13. jednání kolegia rektora VUT v Brně, konaném 22.6.2010 informoval rektor K. Rais, že na jednání Representativní komise byla projednána nová pravidla rozpočtu MŠMT, kde se mimo jiné navrhuje, aby od roku 2012 byla ministerstvem financována pouze standardní doba studia, nikoli jako dosuud standardní doba studia+1 rok.

zdroj: http://www.feec.vutbr.cz/iss/zkr/zkr.10/zkr1013.pdf

Z toho vyplývá, že od roku 2012 hrozí, že bude každé rozvolnění, byť o jeden rok, za penízky, leda že by to univerzita financovala ze svého (což je asi blbost).
Vydávám tímto tedy varování pro všechny, kteří kalkulovali s rozvolněním, nebude to už takévá sranda, jako dosud. Byť jsem jsem přesvědčen, že se jedná (zvlášť v době nedostaku financí) o dobrý systémový krok, zároveň vyslovuji obavu, že se jedná o další krok tomu, jak ještě více snížit atraktivitu programu Erasmus.
Jak známo, ne každému Erasmákovi se podařilo vejít se se zahraničním pobytem do standardní doby studia a ten jeden rok navíc to jistil.

čtv 15 črc 2010 08:49
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
jo no, i v CR sa uz skolstvo co sa tyka platenia dostava na uroven SR. Ako som sa dozvedela na socialnom (chceli bc diplom ktory budem mat az buduci rok), tak na svk sa za rozvolnovanie plati + si platis poistovne a nie su pridavky na deti. je otazne, ci sa aj toto zavedie v cr, ze sa platia aj poistovne v dobe rozvolnovania (pride mi to ako keby si uplne na rok stratil statut studenta :-/)
samozrejme, erazmu to vobec nepomoze, ludom, ktory su trochu slabsi alebo sa im do toho pripletie choroba ci ine problemy tiez nie. ale tak "life is life", budeme sa ucit aby sme to dali vsetko normalne, len ti slabsi nebudu moct popri tom pracovat aby to stihli davat v terminoch. (netvrdim ze je to spatne, ale prijde mi, ze to spolu se zavedenym skolniho dovoli studovat jenom nekterym, bohatym, a ti slabsi bud budou chudobni a makat bez VS, alebo ucit se na VS ale nemit popri ni zadnou prax)

čtv 15 črc 2010 13:40
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Nyní jdu do třetího ročníku, ale vypadá to, že budu asi rozvolňovat. Týkalo by se to i mě, když by mi čtvrtý rok studia připadnul na akademický rok 2011/2012 nebo se jedná až o rok následující?

čtv 22 črc 2010 09:22
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Anonymní

Ne, myslím, že tě to těsně mine, popř. si zaplatíš jen jeden semestr.

Tajně jsem doufal, že když do příspěvku dám odkaz na příslušný dokument, že si to tu každý přečte. Budu tedy interpretovat jeho obsah:

MŠMT má komisi. Komise doporučila do budoucna nefinancovat rozvolnění studia ze státního rozpočtu - nic víc se z dokumentu nedozvíme. Rozhodnutí komise není závazné - je to jen doporučení pro ministra. Ten rozhodne, jetli ano, nebo ne a nějaká další komise vymyslí aplikovatelnost - od kdy, pro koho apod, potom z toho možná vznikne vyhláška, popř. novela zákona.

Tedy, závěr zní: v budoucnu bude rozvolnění za prachy. Detaily dnes vědí pouze na ministerstvu, popř. na rektorátě. Možná, až se někdy dostane na rektorát někdo s pozitivním vztahem k tomuto foru, tak nám bude přinášet více drbů.

čtv 22 črc 2010 10:10
Pokročilý
Pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
honzasl píše:
Tajně jsem doufal, že když do příspěvku dám odkaz na příslušný dokument, že si to tu každý přečte.

Doufat muzes klidne dal, zvlast kdyz das link na neco co vyzaduje "FEEC-NDS" login.

čtv 22 črc 2010 15:27
Profil ICQ
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Stačí zadat VUT login a novellovské heslo.....

úte 31 srp 2010 19:09
Pokročilý
Pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
FEKTarum...

úte 31 srp 2010 21:47
Profil ICQ
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
honzasl
inak: nedostanu sa k tomu ludia z inych fakult ako je FEKT. trebars FIT. je mi jedno ci zadavam login xherce00 alebo VUT cislo, a k tomu vyskusam 2 jedine rozne hesla ktore mam (do wisu, emailu a spol) alebo do IS VUT, ani jedno mi nepomoze :)
my nemame novell heslo - ked sa v skole prihlasujeme do windowsu (cez novell) tak pouzivame heslo do wisu, ale na tvoju stranku to nefunguje. toto je problem. preto si nemozeme tu vyhlasku precitat ci co to je, aj ked by sme chceli.

stř 01 zář 2010 09:56
Systémový integrátor FSI
Systémový integrátor FSI

Odpovědět s citací
Příspěvek Gigadisk
honzasl píše:
Stačí zadat VUT login a novellovské heslo.....

Možná by stálo za to používat Gigadisk (www.vutbr.cz) - tam se dají nastavit pravidla přístupu (chráněno VUTloginem+VUTheslem, přístup komukoli...

Jinak k té likvidaci Erasmu - mám za to, že nefinancování rozvolnění nemá primární cíl likvidovat Erasmus.
Ale vidím jinou souvislost: snahou univerzity je, aby když někdo jede na Erasmus, aby studoval to, co potřebuje v rámci svého studia a pak si pokud možno pomocí těch zahr. předměty nechal uznat předměty, které by býval dělal, kdyby nevyjel.
Není moc uspokojivá stávající praxe, kdy někdo vyjede na Erasmus, studuje tam věci nepříliš související s jeho studiem a pak se mu skoro nic neuzná - tenhle postup opravdu vede k prodloužení studia.

stř 01 zář 2010 11:21
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Příspěvek 
No, omlouvám se za aroganci. Každopádně nedokážu to pochopit, ale ZKR jsou přístupné jen ze stránek FEKT, přestože se jedná záležitosti týkající se celého VUT. Na vutbr.cz jsem se k nim nedokázal nijak doklikat.

Co se týče ERASMU.
Nedělám si iluzi, že smyslem erasmu je jet někam na zahraniční univeritu, chodit tam pět dní v týdnu do školy, nasbírat 30 kreditů a vrátit se zpět a spokojeně studovat dál, bez jakýchkoli komplikací. Pokud si tohle někdo myslí, tak je úplně mimo.

Jednak, na zahraniční univerzitě těžko seženete studijní program, který by byl shodný s vašim na VUT, skladba předmětů bývá jiná. Za druhé - málokde se učí tolik předmětů v angličtině, abyste z nich mohli nasbírat 30 kreditů. Na mnohých univerzitách jsou mnohé předměty dvousemestrálně, takže máte taky smůlu.

Zkušenost mé sestry ze Slovinska: kreditový systém mají jen naoko, ve skutečnosti si učitel na konci semestru vymýšlí do indexu pro erasmáky hausnumera.

Zkušenosti mé přítelkyně z Portugalska: v laboratoři na chemické univerzitě nemají dostatek skla, aniž by se muselo třikrát denně umývat apod. Laboratorní vybavení tam bylo v porovnání s FCH-UPCE tak bídné, že idea udělat tam celou diplomku ze brzy rozplynula. Na internet na pokoji zapomeňte...

Druhak, na erasmus se přece nejezdí - to si přiznejme na rovinu - proto, abych tam seděl celé dny vě škole, nebo v laborce. Tam se jede proto, abych poznal cizí zemi a jiné erasmáky z celého světa, je to půlroční dovolená za státní peníze, chlastačky na celou noc, výlety do hor a starobylých měst. Ano, na erasmus se nejezdí studovat.

Vzpomínám si, když jsem odvážel ségru ze Slovinska, kde za ten semestr procestovala celý balkán - vezli jsme holčinu z architektury. Všichni v autě vykládali o zážitcích a ona povídá - "já jsem nikde nebyla, já jsem dělala celou dobu projekt......" Kurnik práce, projekt mohla šmudlit ve studovně na K2, vždyť ona se za celou dobu ani nehla z Lublani

stř 01 zář 2010 13:41
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
honzasl píše:
......

Druhak, na erasmus se přece nejezdí - to si přiznejme na rovinu - proto, abych tam seděl celé dny vě škole, nebo v laborce. Tam se jede proto, abych poznal cizí zemi a jiné erasmáky z celého světa, je to půlroční dovolená za státní peníze, chlastačky na celou noc, výlety do hor a starobylých měst. Ano, na erasmus se nejezdí studovat.
......

Takze je i z tohoto pohledu zpoplatneni rozvolneni studia OK. A to je dobre

stř 01 zář 2010 16:24
Profil ICQ
Ukecanej
Ukecanej

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Rozvolnění studia od roku 2012 možná pouze za peníze
oživím toto téma
máte k tomu někdo aktuální informace?
Nějak nechápu, že ten dokument je z roku 2010...
pro zajímavost (bod 6)
http://www.feec.vutbr.cz/studium/stud_m ... i_info.pdf

pát 21 úno 2014 20:13
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Nic se nezměnilo, všechno zatím při starém alespoň do té doby, dokud nebude nový vysokoškolský zákon.

Zatím, když rozvolníš, tak ti neuznají akorát ubytovací stipendium, které dělá cca 500 na měsíc (platí pouze pro nebrněnské).

(3) Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou. Od celkové doby studia vypočtené podle tohoto odstavce se však nejdříve odečte uznaná doba rodičovství.

sob 22 úno 2014 12:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
Ukecanej
Ukecanej

Odpovědět s citací
warmy píše:
Nic se nezměnilo, všechno zatím při starém alespoň do té doby, dokud nebude nový vysokoškolský zákon.

Zatím, když rozvolníš, tak ti neuznají akorát ubytovací stipendium, které dělá cca 500 na měsíc (platí pouze pro nebrněnské).
...

Hm to je blbý. Pohrával jsem si s myšlenkou, že si z magisterského udělám 3 roky. Ne proto, že bych se chtěl flákat, ale je tam spoustu předmětů, který si chci zapsat (nad minimum kreditové skladby) a měl bych toho na dva roky prostě moc. Člověk si pak z těch předmětů moc neodnese, protože to strhává k "prolézání" předmětů, když vedle toho má řešit diplomku, práci (brigádu) a má i jiné zájmy.

sob 22 úno 2014 15:29
Moderátor
Moderátor

Odpovědět s citací
Tím "všechno je při starém" se myslí to, že můžeš studovat standardní dobu studia plus rok jeden navíc zdarma :)

stř 26 úno 2014 19:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další